fbpx
Grafika przedstawia abstrakcyjne kwiatki i liście w różnych kolorach. Obok napis: Dzień Ziemi 2021. Całość na zielonym tle.

22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. W tym szczególnym dniu warto podkreślić, jak ważną rolę w rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych, a także w kształtowaniu dobrych postaw obywatelskich ma edukacja ekologiczna. Ośrodek Kultury Norwida już od blisko trzech dekad włącza się w obchody tego wyjątkowego święta.

Podczas obchodów Dnia Ziemi 2021 w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida każdy znajdzie coś dla siebie. Warsztaty ogrodnicze, filmowe, literackie, recyklingowe, rodzinne i indywidualne gry, zabawy i spacery (także w terenie), webinary i spotkania edukacyjne – to tylko część z atrakcji, które przygotowaliśmy dla Was. Szczegółowy program poniżej.

 

***

 

ARTzona

HALO! TU ZIEMIA! Ekowarsztaty i spotkania w sieci

22 kwietnia 2021 r.
Online: Facebook/Skype

Z okazji Dnia Ziemi zapraszamy na specjalne wydanie wydarzenia „Halo! Tu Ziemia!”. 22 kwietnia 2021 r. od godz. 10:00 będzie czekało na Was – i na małych i na dużych – mnóstwo zielonych atrakcji. Uszyjemy patchworkową kulę ziemską, pobawimy się w ogrodników, spotkamy z twórcami bloga „Jedzenie w terenie”, którzy opowiedzą o tym, jak przyrządzać zdrowe i atrakcyjne potrawy poza domem i jak kultywować tradycję biwakowania, stworzymy domową ekoinstalację, polecimy Wam wyjątkowe filmy i książki, których głównym bohaterem jest natura. A na koniec dnia Maja Wąchała-Skindzier z Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa zabierze nas w filmową podróż, snując opowieść o „Prawdzie Starodrzewu”. Zaprosimy Was także do udziału w specjalnych zielonych warsztatach fotograficznych.

Podobnie jak w zeszłym roku spotkamy się w sieci. Śledźcie profil ARTzony na Facebooku – KLIKNIJ TUTAJ.

Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz ArcelorMittal Poland S.A.

PROGRAM:

10:00 | Facebook
PATCHWORKOWA KULA ZIEMSKA. Rodzinne warsztaty szycia.
Prowadzenie: Natasza Winiarska.

10:30 | Skype
RODZINA I PRZYRODA, CZYLI JAK FOTOGRAFOWAĆ W PLENERZE. Warsztaty fotograficzne.
Prowadzenie: Paweł Łubkowski.
Obowiązują zapisy – formularz zgłoszeniowy wkrótce.
Warsztaty organizowane są w ramach Klubu Rodziców w ARTzonie oraz Naturalnie Rodzinnie.

11:30 | Facebook
HISTORIE Z TAJEMNICZEGO OGRODU. Warsztaty ogrodnicze.
Prowadzenie: Ela Urbańska-Kłapa, Gosia Hajto.

12:30 |  Facebook
JEDZENIE W TERENIE, czyli opowieść o przyrządzaniu potraw poza domem i kultywowaniu tradycji biwakowania.
Premiera wideo na Facebooku.
Prowadzenie: Nina i Grzegorz Bojda.

13:30 | Facebook
WYJĄTKOWO ZIELONE KSIĄŻKI. O książkach dla dzieci i dla dorosłych.
Premiera wideo na Facebooku.
Prowadzenie: Magdalena Petryna.

14:30 | Facebook
STUDYJNE KINO SFINKS POLECA FILMY NA DZIEŃ ZIEMI 2021.
Premiera wideo na Facebooku.
Prowadzenie: Karolina Nowacka.

15:15 | Facebook
DOMOWA EKOinstalacja.
Warsztaty w formie filmu instruktażowego.
Prowadzenie: Julia Lachiewicz.

18:00 | Facebook
PRAWDA STARODRZEWU. Filmowa opowieść.
Premiera wideo na Facebooku.
Prowadzenie: Maja Wąchała-Skindzier, Antoni Łapajerski.

Szczegółowe informacje:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, artzona@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl/artzona
www.facebook.com/ARTzonaOKN

 

***

 

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

NOWOHUCKA LINIA ŻYCIA

22-25 kwietnia 2021 r.

Podczas tegorocznych obchodów zapraszamy na „Nowohucką linię życia”, czyli w przestrzeń od Łąk Nowohuckich po Aleje Róż. Jest to przestrzeń, która mocno zaznacza się w krajobrazie Nowej Huty, zarówno tym architektonicznym, krajobrazowym, ale też społecznym. Wzdłuż tej ważnej osi rozgrywać się będą poszczególne wydarzenia obchodów Dnia Ziemi 2021.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Ogrody Nowej Huty”.

PROGRAM:

22–25 kwietnia 2021 r.
Park Ratuszowy i Park Szwedzki

SKRYTE W PARKOWEJ ZIELENI. Samoobsługowa gra przyrodnicza dla rodzin z dziećmi/dzieci wraz z opiekunami.

Drzewa, krzewy, chaszcze i zarośla, a wśród nich labirynty parkowych ścieżek. Skryte zielone zakątki i nieodkryte obszary roślinnej gęstwiny. Gdzież tak jest? W Parkach Ratuszowym  i Szwedzkim, w samym centrum Nowej Huty!

Zapraszamy Was do nich, ale nie na nieśpieszny spacer, lecz na porywającą przyrodniczą grę. Będziecie przemierzać alejki, nie deptając zieleni przeszukiwać klomby i rabaty, zaglądać w  korony drzew, myszkować w dziuplach i sprawdzać co w trawie piszczy.

Wyzwania liczne i nielekkie – zagadki, szarady i łamigłówki. Dlatego współpraca dzieci  dorosłych będzie nieodzowna! Wasz trud zostanie jednak doceniony! Oprócz niewątpliwej satysfakcji (płynącej ze spędzania rodzinnie czasu offline), zdobytej wiedzy na temat roli przyrody w mieście, sławy i chwały, drużyny, które prześlą do nas rozwiązane karty gry, obdarujemy publikacjami Ośrodka Kultury im. C .K. Norwida z cyklu „Parki Krakowa” oraz innymi upominkami.

Zatem drużyny! Przyrodnicze harce czas zacząć! Ruszamy na parkowy szlak!

Szczegółowe informacje:
– uczestnicy pobierają ze strony internetowej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida kartę gry do samodzielnego rozwiązywania w terenie (w dogodnym dla siebie terminie i czasie),
– karta gry do pobrania (dostępna do 25.04),
– w celu otrzymania upominku prosimy o przesłanie rozwiązanej karty gry do 26 kwietnia br. na adres: m.kotula@okn.edu.pl,
– czas przejścia trasy to około 1,5 h,
– wybierając się w trasę gry prosimy pamiętać o maseczkach.

Wydarzenie odbywać się będzie w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w spotkaniu oznacza ich akceptację.

23 kwietnia 2021 r., godz. 19:00
Online: Facebook (jeśli działalność stacjonarna ośrodka kultury zostanie wznowiona to wernisaż odbędzie się stacjonarnie – os. Górali 5)

NOWA HUTA OD NATURY STRONY. Wernisaż wystawy prac fotograficznych autorstwa Katarzyny Ładny i Kamila Sorockiego.

Fotograficzny zapis nowohuckich miejsc natury: parków, działek, Łąk Nowohuckich, Lasu Mogilskiego, a także bujnej roślinności w detalu splecionej z architekturą nowohucką.

Miejsce prezentacji zdjęć: Zgody 7 – miejsce spotkań (os. Zgody 7), Sektor Sztuki – Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5). Wystawa czynna do 21 maja 2021 r.

Zapraszamy na Facebooka – KLIKNIJ TUTAJ

24-25 kwietnia 2021 r., godz. 10:00-17:00
Łąki Nowohuckie

DLA CZYSTYCH ŁĄK NOWOHUCKICH. Indywidualne sprzątanie użytku ekologicznego podczas spaceru lub uprawiania sportu.

Łąki Nowohuckie to jeden z dwóch użytków ekologicznych znajdujących się  na terenie Nowej Huty. Zajmuje powierzchnię ponad 57 ha, a położony jest zaledwie około 200 m. na południe od Placu Centralnego. Ustanowiony w roku 2003 r. użytkiem ekologicznym w wyniku społecznego działania wielu organizacji ekologicznych, instytucji i naukowców. W roku 2009 włączony do sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej – Natura 2000. Na terenie Łąk Nowohuckich chronione jest bogactwo gatunkowe roślin i zwierząt charakterystycznych dla półnaturalnych zbiorowisk roślinnych (łąk podmokłych) doliny Wisły. Można tutaj wyróżnić ich aż 10 – są to m.in. łąki wilgotne, świeże i szuwar trzcinowy. Spotkamy także blisko 34 gatunki ptaków gniazdujących i ponad 25 gatunków żerujących i zalatujących na Łąki.

Szczegółowe informacje:
Osoby chcące włączyć się w sprzątanie mogą zgłosić się po odbiór worków do samochodu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie, który będzie specjalnie ustawiony przy Skwerze Budownicznych Nowej Huty (przy os. Centrum E)  w dniach i godzinach trwania wydarzenia. Na zakończeniu pobytu na terenie Łąk worki z zebranymi śmieciami będzie można zostawić przy szlabanach od ul. Biskupa F. Padniewskiego oraz ul. Odmętowej.

Mapki z lokalizacjami do pobrania:
– punkt odbioru worków – KLIKNIJ TUTAJ
– punkt pozostawienia worków nr 1 – KLIKNIJ TUTAJ
– punkt pozostawienia worków nr 2 – KLIKNIJ TUTAJ

24 kwietnia 2021 r., godz. 16:00
Online: ClickMeeting

NOWOHUCKA „LINIA  ŻYCIA” OD POCZĄTKU I BEZ KOŃCA. Webinar nt. osi Łąki Nowohuckie – Plac Centralny – Aleja Róż.

Link do zapisów i wydarzenia: KLIKNIJ TUTAJ (limit miejsc: 50 os.)

Odbędzie się także transmisja z wydarzenia na Facebooku – KLIKNIJ TUTAJ

Prowadzenie: Jarosław Klaś.

Webinar przybliży przestrzeń głównej osi Nowej Huty przebiegającej na linii Łąki Nowohuckie – Plac Centralny – Aleja Róż. Oś ta jest nie tylko przybliżoną osią symetrii całego układu urbanistycznego Nowej Huty, ale stanowi – zgodnie ze spostrzeżeniem Agaty Zachariasz – prawdziwą „linię życia” tej części Krakowa, która wg Gordona Cullena skupia życie społeczne, jest ważna dla planu miasta i jego tożsamości krajobrazowej. Podczas wydarzenia uczestnicy zapoznają się z koncepcjami dla całej tej przestrzeni zarówno w sferze materialnej (projekty i realizacje), jak i symbolicznej (nazewnictwo, pomniki). Wspólna wędrówka rozpocznie się przy Łąkach Nowohuckich, gdzie prowadzący omówi pomysły na tę przestrzeń począwszy od zalewu przez Park Starorzecza Wisły wg projektu Stanisława Juchnowicza i kolejkę linową aż po użytek ekologiczny i Obszar Natura 2000. Kolejnym punktem będzie Skwer Budowniczych Nowej Huty i Plac Centralny, gdzie przedstawione zostaną pierwotne (obelisk, dom kultury z teatrem) i późniejsze (antyczne forum Wojciecha Obtułowicza, propozycja zagospodarowania z 2020 r.) projekty dla tej centralnej przestrzeni Nowej Huty, jak również przewartościowania w sferze symbolicznej związane z ulokowaniem tam pomnika „Solidarności” i propozycjami wzniesienia różnych innych monumentów, a także nadaniem Placowi Centralnemu nazwy Ronalda Reagana. Następnie zaprezentowana w podobnym ujęciu będzie Aleja Róż, gdzie poruszone zostaną wątki przekształceń historycznych, pomnika Lenina i różnych happeningów na przestrzeni lat, planów na przyszłość w związku z realizacją w ramach Budżetu Obywatelskiego projektu „Aleja Róż na nowo”, niezrealizowanego rynku i Parku Ratuszowego powstałego w jego miejscu oraz próby zamknięcia osi kompozycyjnej i widokowej krzyżem kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej.

25 kwietnia 2021 r., godz. 11:00
Online: Facebook

CZYTANIE BAJEK EKOLOGICZNYCH W NATURZE. Premiera nagrania.

Premiera słuchowiska nagranego w zielonych przestrzeniach Nowej Huty, podczas którego wysłuchamy pięknych bajek opowiadających o przyrodzie i życiu zwierząt.

Czyta: Barbara Sadurska – prawniczka i pisarka. Debiutowała zbiorem opowiadań pt. „Mapa” (Nisza 2019), za które otrzymała Nagrodę Literacką im. W. Gombrowicza, nagrodę O!Lśnienia Onetu i Miasta Krakowa oraz nominację do Nagrody Literackiej Gryfia. Laureatka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu w 2018 r. Stale współpracuje z organizacjami pozarządowymi, angażuje się w akcje proekologiczne, prowadzi warsztaty kreatywnego pisania dla nastolatków, pisze bajki dla dzieci. Mieszka w Krakowie, ma kotkę Too-Tiki i dwoje dzieci. Bardzo lubi czytać dzieciom bajki i opowiadania.

Zapraszamy na Facebooka – KLIKNIJ TUTAJ

25 kwietnia 2021 r., godz. 16:00
Online: Facebook  (jeśli działalność stacjonarna zostanie wznowiona to wernisaż odbędzie się  w Cafe NOWA Księgarnia, os. Zgody 7)

ROZMOWY O NOWOHUCKIEJ NATURZE. Spotkanie autorskie wokół książki „Nowa Huta od NATURY strony”.

Spotkanie z redaktorami i autorami książki „Nowa Huta od NATURY strony”, która ukazała się nakładem Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na przełomie 2020 i 2021 r. Publikacja pod redakcją Elżbiety Urbańskiej-Kłapy i Jarosław Klasia jest próbą holistycznego spojrzenia na fenomen zieleni Nowej Huty, która analizowana jest przez zespół autorów w różnych swoich formach na obszarze pięciu tzw. nowohuckich dzielnic Miasta Krakowa. Krzysztof Wielgus opisuje nowohuckie parki i ich genezę w szerokim ujęciu krajobrazowym. Katarzyna Fabijanowska koncentruje się na opisie zieleni nowohuckich podwórek na wybranych przykładach. Idee ogrodów działkowych na przykładzie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Hutnik” analizuje Magdalena Zych. Poprzez nowohuckie nieużytki w okolicach zalewu w Zesławicach prowadzi Kasper Jakubowski. Miejskie lasy, a szczególnie Las Mogilski, jest tematem tekstu Przemysława Szwałki. Marcin Pawlik charakteryzuje zieleń ciągów rzecznych w odniesieniu do jurajskiej Dłubni. W tematykę użytków ekologicznych wprowadza Jakub Kałużny, a wątek w odniesieniu do Łąk Nowohuckich będących także Obszarem Natura 2000 rozwijają Maciej Kozak (w ujęciu botanicznym) i Joanna Kajzer-Bonk (w ujęciu ornitologicznym). Każdy rozdział posiada streszczenie w języku angielskim i jest zilustrowany fotografiami Katarzyny Ładny i Elżbiety Urbańskiej-Kłapy oraz Kamila Sorockiego, który wykonał je z drona.

Zapraszamy na Facebooka – KLIKNIJ TUTAJ

Partnerzy:
ArcelorMittal Poland S.A.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie
Wydział Kształtowania Środowiska UMK
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Café Nowa Księgarnia
Zgody 7 – miejsce spotkań / Krakowskie Biuro Festiwalowe

Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
Os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

 

***

 

Klub Kuźnia

DZIEŃ ZIEMI W KUŹNI

25 kwietnia 2021 r., godz. 11:00
Online: Facebook/Zoom

W programie spacer przyrodniczy oraz warsztaty recyklingowe. Obowiązują zapisy.

11:00 | Facebook
Mistrzejowicki spacer przyrodniczy dla rodziców z dziećmi
Podczas spaceru uczestnicy poznają tajemnice drzew, roślin, grzybów i zwierząt. Rodzice z wózkami mile widziani.
Prowadzenie: dr Maciej Kozak – botanik.

12:30 | Zoom
Łąka EKO – warsztaty recyklingowe
Prowadzenie: Ekorodzice.pl

Zapisy na spacer i warsztaty: j.kornas@okn.edu.pl.

Uwaga: jeśli działalność stacjonarna ośrodka kultury zostanie wznowiona spacer i warsztaty odbędą się stacjonarnie.

Wydarzenie realizowane przy wparciu finansowym Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice.

Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, j.kornas@kuznia.edu.pl
www.kuznia.okn.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN

Aktualności

Komentarze są wyłączone.