fbpx

PRZEPĘDZIĆ DEMONY
Fragmenty występu japońskiego zespołu WADATSUMI w Nowohuckim Centrum Kultury. Artyści grają na instrumentach TAIKO, które od stuleci towarzyszyły przemarszom wojsk i bitwom, a także służyły do przepędzania demonów.
Ujęcia z NCK przeplatane są ze zbliżeniami japońskich rycin.

PLESZÓW
W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty miała miejsce wystawa poświęcona Pleszowowi, miejscowości, której korzenie sięgają czasów starożytnych, a która w 1951 r. została przyłączona do Nowej Huty. Do dziś w Pleszowie zachowało się kilka cennych zabytków: klasycystyczny kościół św. Wincenta, stary cmentarz i pałac Kirchmajerów. Tu odpoczywał w 1794. Tadeusz Kościuszko ze swoim wojskiem, o czym świadczy pamiątkowa tablica oraz tzw. "ławka kościuszkowska".
Na wystawie, którą prezentuje jej kustosz, Maria Lempart, można zobaczyć m.in. zbiory archeologiczne z tych terenów (ceramika i ozdoby), akt lokacyjny z 1315r., stroje ludowe, eksponaty z kościoła św. Wincentego, a także wiele archiwalnych fotografii przedstawiających przedwojenne życie Pleszowa.

NOWOHUCIANIN ROKU 2007
Uroczystość przyznania honorowego dyplomu i medalu Nowohucianinowi Roku 2007 miała miejsce w auli św. Brata Alberta. Tym razem otrzymał je ksiądz prałat Jan Bielański.
Jan L. Franczyk w imieniu kapituły "Głosu – Tygodnika Nowohuckiego" podkreślił, że tytuł został przyznany w uznaniu działalności ks. Bielańskiego na rzecz społeczności Nowej Huty, kapłańskiej i patriotycznej postawy w pierwszych dniach stanu wojennego, troski o budowę świątyni oraz działalności charytatywnej i opieki nad środowiskiem twórczym.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.