fbpx

ZANIM POWSTANIE OSIEDLE
Na placu budowy jednego z osiedli bloków wielorodzinnych w Nowej Hucie trwają prace wykopaliskowe. Takie jest prawo – na każdym stanowisku archeologicznym, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek inwestycji, należy przeprowadzić badania. Na podstawie nawet najmniejszych znalezisk naukowcy składają prehistorię i historię człowieka. Tutaj odnaleziono m.in. naczynia, fragmenty narzędzi i pozostałości neolitycznego ziarna.
Wszystkie znaleziska z Nowej Huty trafią do Muzeum Archeologicznego w Branicach.
O badaniach opowiadają: dr Jacek Górski, kierownik Oddziału Muzeum Archeologicznego w Nowej Hucie oraz archeolog Izabela Mianowska.

CMENTARZ PRZY OSIEDLU WANDY
Nastrojowa impresja pokazująca zabytkowy cmentarz w najstarszym osiedlu Nowej Huty. Piękne stare pomniki, zdjęcia zmarłych i daty na nagrobkach pokazują, że historia tego miejsca nie zaczęła się w 49r.

WSK-ą PRZEZ ŚWIAT
W 1974 r. młody student krakowskiej Akademii Rolniczej, Marek Michel, jako pierwszy Polak i 15 człowiek na świecie objechał świat dookoła na motocyklu. To była WSK-125, model M06B3, najpopularniejszy wówczas polski motocykl.
Dzisiaj, po latach, wspomina swoje przygody, spotkanych na trasie ludzi. Podkreśla też, że po drodze nie złapał ani jednej gumy. A to oznacza, że objechał świat na nowohuckim powietrzu w oponach.
Jego podróż dokumentują wycinki prasowe z całego świata.

realizacja: Anna Pankiewicz, Marcin Kaproń

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.