DOBRZE UCZYĆ I MĄDRZE WYCHOWYWAĆ
Felieton zrealizowany w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 5 na os. Słonecznym. Pokazuje, jak dzieci zdrowe i niepełnosprawne świetnie sobie radzą ze wspólną nauką i zabawą. Nie widząc, też można rysować czy rozpoznawać kolumny jońskie, a wózek wcale nie przeszkadza w gonitwach w czasie przerwy…

NOWOHUCKIE POCZTÓWKI
Zbigniew Matusik, kolekcjoner filokartysta, od lat zbiera pocztówki związane z Nową Hutą – tak z dzielnicą, jak i kombinatem. Najcenniejsza to ta z 1954r., na której widać niektóre wydziały w budowie – a przecież w latach 50. zakazane było fotografowanie zakładów pracy.
Pan Zbigniew ma też ciekawe pocztówki z lat 70. pokazujące Nową Hutę z lotu ptaka, unikalny egzemplarz prezentujący Teatr Ludowy… od tyłu, a także widokówki przedwojenne. Najstarsza pochodzi z 1911 roku.

ZWIERZYNIEC POD BLOKIEM
Jerzy Machnik, mieszkaniec osiedla II Pułku Lotniczego na co dzień pracuje w hucie, w czasie wolnym zaś pielęgnuje swój niezwykły przyblokowy ogród. W nim, oprócz starannie pielęgnowanych roślin, znajduje się… stadko betonowych zwierząt. Są tam jelenie, sarny, żyrafy, węże, krokodyle. Ich rzeźbienie to pasja Pana Jerzego. Mamy okazję pooglądać, jak w domowej piwnicy, w towarzystwie słojów z ogórkami, powstaje imponujący betonowy zwierzyniec.

realizacja: Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz

Nowohucka Kronika Filmowa