ŚWIATEŁKO
Cmentarz na os. Wandy jest najstarszym w Nowej Hucie. Jest tam wiele grobów dzieci, niektóre mają blisko pół wieku. Coraz więcej z nich pozostaje bez opieki. Dwoje młodych licealistów wybrało się na spacer po tym cmentarzu, by na zarośniętych, opuszczonych mogiłach dzieci zapalić lampki. Bo "starsza duszyczka zawsze sobie jakoś w niebie poradzi, a maluszkom może nie być łatwo?"

TAKI DZIEŃ
Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Nowej Hucie ma pod opieką blisko 100 uczniów. Każdy ma opracowany indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny, tak by po opuszczeniu szkoły jak najlepiej wejść w życie. Kronika spędziła z nimi jeden dzień, obserwując codzienne zajęcia: poranne lekcje i zabawy ze specjalnie szkolonym psem, dopołudniowe przygotowywanie obiadu, wreszcie wieczorną dyskotekę, w trakcie której jeden z uczniów pełni funkcję didżeja, a reszta świetnie się bawi.

DZIENNIKARZE HISTORII
Projekt "Dziennikarze Historii – 50. Ocznica Obrony Krzyża Nowohuckiego" realizowany był przez Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida w ramach programu "Warto pamiętać" Małopolskiego Instytutu Kultury. Udział wzięli uczniowie III i XI LO. Felieton dokumentuje przebieg warsztatów oraz ich efekt w postaci fragmentów zrealizowanych filmów, zapisów rozmów. Punktem wyjścia było pytanie do młodych ludzi: czy wiecie co się stało w 1960r pod Krzyżem , czy was to dzisiaj obchodzi, dlaczego dla innych to może być ważne? Z historią obrony krzyża w Nowej Hucie trzeba się było zmierzyć za pomocą pióra, kamery, telefonu komórkowego, aparatu fotograficznego. Uczestnicy wyruszyli na poszukiwanie świadków i uczestników wydarzeń sprzed 50 lat.

realizacja: Grzegorz Zariczny

Nowohucka Kronika Filmowa