fbpx

ZADUSZKI FILMOWE
W Kinie Studyjnym "Sfinks" odbyły się Zaduszki Filmowe poświęcone Wojciechowi Jerzemu Hasowi w 10 rocznicę śmierci. Wielkiego twórcę wspominali: krytyk Maria Malatyńska, aktor i reżyser Leopold Rene Nowak oraz reżyser Jerzy Ridan. Z ich opowieści uczestnicy wieczoru dowiedzieli się między innymi , jakie były krakowskie korzenie Hasa, dlaczego nie został pochowany w Alei Zasłużonych na Rakowicach oraz dlaczego chciał być nauczycielem w stylu angielskim? Wspomnieniom towarzyszyły filmowe piosenki w wykonaniu Mariana Mędrali, Magdaleny Mędrali oraz Moniki Wołowczyk, a także pokaz filmów "Moje miasto" i "Pożegnania".

SPOTKANI W NOWEJ HUCIE. JAN ŚWIĘTEK – ŁAZIOR
Jan Świętek od 30 lat mieszka w Nowej Hucie. Mówi o sobie: łazior. Niegdyś pracował w kombinacie, ale potem stracił pracę. Ma swoje mieszkanie, ale żyje ze zbierania śmieci z kontenerów. To się czasami opłaca bardziej niż praca za 1200 zł miesięcznie. W śmieciach można znaleźć pieniądze, telefony, a nawet? złoto.

SPOTKANIE Z VARGĄ
W bibliotece Ośrodka Kultury im. C.K.Norwida, w Dyskusyjnym Klubie Książki ze swoimi czytelnikami spotkał się pisarz i publicysta Krzysztof Varga. Zadebiutował w latach 90. powieściami "Tequila" i "Chłopaki nie płaczą", które – jak mówi Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego – miały zacięcie rockandrollowe. Dziś czytelnicy nagradzają go za zupełnie inną literaturę. "Gulasz z Turula" to reportażowa podróż po współczesnych Węgrzech – za nią otrzymał Nagrodę Nike od Czytelników. I to właśnie jej poświęcona była znaczna część spotkania.

realizacja: Zbigniew Jarosz, Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.