NKF nr 325 – I 2013

[b]LEGENDY NOWOHUCKIE
W księgarni Skarbnica odbyło się spotkanie z Ryszardem Dzieszyńskim promujące jego najnowszą książkę "Wino, skrzydła i ogień – legendy nowohuckie". Okazuje się, że po Nowej Hucie krąży wiele niezwykłych opowieści, które już wpisały się w jej tradycję. Jest więc np. duch człowieka z kubełkiem, który pojawia się w Mistrzejowicach, jest "człowiek-pies" związany z początkami budowy dzielnicy. W trakcie spotkania również widzowie opowiadali o legendach krążących po ich osiedlach, np. o piorunie kulistym w Grębałowie.

NOWOHUCIANIN ROKU
Jak co roku Kapituła Głosu-Tygodnika Nowohuckiego przyznała tytuł "Nowohucianina Roku" . Tym razem otrzymał go Józef Pilch. Obecny wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa urodził się w Nowej Hucie i mieszka tu do dzisiaj. Pracował na Wydziale Walcowni Huty im. Lenina, działał w strukturach Solidarności. Materiał filmowy uzupełniają fotografie z prywatnych zbiorów laureata.

Z NOWEJ HUTY DO STRASBURGA
Fragment filmu "Wspólny dom" zrealizowanego przez Lucynę Lubańską i Igora Mołodeckiego. Bohaterami są uczniowie nowohuckich szkół nagrodzeni w konkursie poświęconym roli Polski w Unii Europejskiej. Młodzież w trakcie wizyty w Strasburgu miała okazję zwiedzić siedzibę Parlamentu Europejskiego i zabytki miasta. Film został zrealizowany przez parafię w Mistrzejowicach przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa