fbpx

NKF nr 332 – III 2013

NOWA HUTA 1949+
Paweł Jagło, kierownik nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oprowadza po wystawie "Nowa Huta 1949+". Znajdujmy tu kilka rarytasów. Między innymi: logotyp, który znajdował się na lokomotywie Huty im. Lenina, dyplom dla Janusza Ingardena za zaprojektowanie Teatru Ludowego oraz przekaz pocztowy na kwotę 10 000,00 w formie nagrody, krzyż odlany za początku strajku okupacyjnego w nocy z 12 na 13 XII 1981r., czy popiersie Lenina – jedyną w Polsce pozostałość po konkursowym projekcie Mariana Koniecznego. Szczególne miejsce zajmuje statua orła zaprojektowana przez Jana Matejkę, która znajdowała się na Kopcu Wandy.

ZNIKAJĄCY PAS
Fotograf Grzegorz Ziemiański od kilku lat dokumentuje zanikanie i niszczenie pasa startowego dawnego lotniska w Czyżynach. To miejsce spacerów, spotkań mieszkańców okolicznych osiedli. Dzień dzisiejszy tego miejsca pokazuje również poprzez najróżniejsze przedmioty, które tam znajduje. Zdarzył się zagrzebany w błocie telefon komórkowy, czy pendrive ze zdjęciami rodzinnymi muzyką. Grzegorz stara się odnaleźć właścicieli i "dopisać" ich do historii pasa startowego.

WARSZTATY MEDIALNE
Fundacja Nowych Ujęć i Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida prowadzą warsztaty medialne dla młodzieży nowohuckich liceów. Tajniki języka filmu, filmowych środków wyrazu czy sposobów oświetlania planu zdjęciowego uczestnicy poznają m.in. pod okiem reżysera Waldemara Janoty i historyka filmu Rafała Syski. Efektem zajęć będzie felieton telewizyjny zrealizowany przez uczestników, który zostanie wyemitowany na antenie TVP Kraków.

realizacja: Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.