fbpx

NKF nr 339 – V 2013

Z NOWEJ HUTY JESTEM – MARIOLA FRANKIEWICZ
Portret nowohuckiej poetki, autorki tomiku "Podrywanie na ulicy". Mariola Frankiewicz sama o sobie mówi, że jest "kaskaderką emocjonalną". Siedząc na ławce jednego z nowohuckich parków czyta dla Kroniki dwa ze swoich wierszy.

HENRYK HERMANOWICZ
Jeśli Warszawa ma swojego malarza, Canaletta, Nowa Huta ma swojego fotografika – Henryka Hermanowicza. Tak rozpoczyna swoją opowieść Paweł Jagło z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Hermanowicz urodził się w 1912 r. w Wilnie, w 52r. przybył do Krakowa. 24 lata później wygrał konkurs na najlepsze zdjęcia Nowej Huty. Jego fotografie pokazują Hutę w najlepszym dla niej okresie – od powstania do połowy lat 70. W felietonie możemy zobaczyć najbardziej znane fotografie Henryka Hermanowicza – ze słynnymi krowami na Placu Centralnym włącznie.

Z kart historii Nowej Huty – PACYFIKACJA STRAJKU W HUCIE IM. LENINA
Fragmenty filmu "Strajk na Zgniataczu" Jerzego Ridana. O wydarzeniach z 1988r., kiedy na teren kombinatu wkroczyła brygada antyterrorystyczna, oddziały ZOMO oraz funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, opowiadają Jan Ciesielski, Władysław Kielan, Stanisław Handzlik, Maciej Mach, Tadeusz Pikulicki, Mieczysław Gil i Wojciech Marchewczyk. Wykorzystano też dokumentalne ujęcia zarejestrowane na taśmie VHS 5 maja 1988r. o godz. 2 w nocy.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.