fbpx

NKF nr 366 – I 2014

FOTOGRAFIE Z MOSKWY
Nieznane fotografie z budowy kombinatu wykonane przez Aleksieja Petrova w 1953r. Zdjęcia przekazała wdowa po autorze – Luba Zlatev Petrova.

MACIEJ KORUS
Maciej Korus był jednym z najlepszych nowohuckich żużlowców. W 1959r. przyjechał do NH, by stać się zawodnikiem Klubu Sportowego "Wanda". W 1962r. wstąpił do Amatorskiego Klubu Filmowego Nowa Huta, w którym zrealizował kilka filmów. Najgłośniejszy z nich to "Boże chroń Amerykę" , który opowiada o 3 morderstwach – Johna Fitzgeralda Kennedy?ego, Martina Luthera Kinga i Roberta Kennedy?ego. W 1970r. Maciej Korus postanowił przekazać film rodzinie Kennedy. Cudem udało mu się przedostać do ambasady amerykańskiej i zostawić materiał. Po kilku miesiącach otrzymał z USA podziękowanie.
W materiale wykorzystano fragmenty filmu "Boże chroń Amerykę", a o Macieju Korusie opowiada Adam Gryczyński.

RAKIETY NAD NOWĄ HUTĄ
W latach 60. i 70. Nowa Huta była miejscem przeprowadzania badań w ramach polskiego programu rakietowego. W archiwach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zachowały się unikalne materiały filmowe z prób na Łąkach Nowohuckich i w Pobiedniku. O pierwszych próbach wystrzelenia i perypetiach z tym związanych, poczcie rakietowej na lotnisku w Czyżynach oraz innych szczegółach programu opowiadają jego uczestnicy: Zbigniew Baranowski, Zbigniew Bonior i Jerzy Zygiel. Rezultatem było stworzenie rakiety METEOR-1, która osiągnęła wysokość 100 km, czyli pułap kosmosu.

realizacja: Jerzy Ridan

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.