fbpx

NKF nr 380 – V 2014

NOWA HUTA DLA WOLNEJ I NIEPODLEGŁEJ
W Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na os. Słonecznym otwarto kolejną wystawę – "Nowa Huta dla Wolnej i Niepodległej". Pokazuje ona przejawy opozycyjności od lat 50., poprzez walkę o krzyż w 1960r., aż do lat 80. Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów prywatnych, szczególnie z kolekcji księdza Władysława Palmowskiego. Szczególnym eksponatem jest łuska z pocisku, który trafił Bogdana Włosika 13 października 82r. naprzeciw Arki Pana. Pokazano też dużo pamiątek po ks. Kazimierzu Jancarzu.

PLAC BIEŃCZYCKI
Ulubiona przez Nowohucką Kronikę Filmową para historyków: Pan Maciek (Miezian) i Pan Leszek (Sibila) wybrała się na największe nowohuckie targowisko – Plac Bieńczycki. To miejsce, gdzie handel kwitnie od stuleci. Do bogatych Bieńczyc zawsze przyjeżdżali mieszkańcy okolicznych wsi, by coś kupić i sprzedać. A biorąc pod uwagę, że osadnictwo kwitło tu już epoce neolitu, historia miejsca może się okazać znacznie dłuższa?
Pan Leszek i Pan Maciek, sprawdzając ceny ziemniaków i świeżość rzodkiewek, rozkoszują się atmosferą miejsca, przypominają także wielki pożar, który strawił targowisko w 1982r.

realizacja: Marcin Kaproń

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.