fbpx

NKF nr 390 – IX 2014

XII SACRUM PROFANUM
Najważniejsze koncerty XII edycji Sacrum Profanum miały miejsce na scenie nowohuckiej Łaźni Nowej. Widzowie mieli szansę posłuchać m.in. Philipa Glassa z kompletem jego etiud czy monograficznego koncertu Steve Reicha. Dyrektor artystyczny festiwalu, Filip Berkowicz, opowiada o doświadczeniach ostatnich lat, które w tym roku osiągnęły swoje apogeum. Nastąpiło zmieszanie dwóch styli i dwóch gatunków: świata muzyki rozrywkowej ze światem muzyki klasycznej.

ARENA W CZYŻYNACH
Oficjalne otwarcie Kraków Areny miało miejsce w trakcie meczu siatkarskiej Ligi Światowej Polska-Brazylia. O czyżyńskiej hali z równym entuzjazmem wypowiadali się trener Stephane Antiga, środkowy polskiej reprezentacji Marcin Możdżonek, jak i kibice. Do zachwytów przyłączył się też koszykarz NBA Marcin Gortat, który zorganizował tutaj mecz Gortat Team vs Wojsko Polskie. Prezydent Jacek Majchrowski podkreśla, że spełniło się wielkie marzenie Krakowa, które w strategii miasta pojawiło się już? 50 lat temu.
W materiale znalazły się także ujęcia z Memoriału Huberta Wagnera.

BRISTOL F. 2B FIGHTER
W Muzeum Lotnictwa Polskiego można podziwiać samolot Bristol F.2B zwany Fighterem. Jest to co prawda rekonstrukcja, ale zbudowana wg technologii i dokumentacji z okresu I wojny światowej. Samolot powstał w 1916r. jako maszyna rozpoznawczo-wywiadowcza. Szybko jednak przekształcił się w doskonały myśliwiec. Fightery brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej i Bitwie Warszawskiej. O historii samolotu opowiada Jan Hoffmann.

realizacja: Robert Musiałek

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.