fbpx

NKF nr 451 – III

KALENDARZE ROZDAJĄ!
Fundacja Wspierania, Kreowania i Promocji Nowej Huty już po raz drugi rozdawała mieszkańcom dzielnicy kalendarze poświęcone jej historii i teraźniejszości. Wszystko działo się na Placu Centralnym w ramach akcji "Kocham Nową Hutę".

MAY METRAŻ W KINIE SFINKS
Nowohucki "Sfinks" otworzył właśnie drugą, kameralną salę kinową. Widzów witają wielkie fotosy z najsłynniejszych filmów, wygodna kanapa i czerwono-szare fotele. O tym, skąd wzięła się nazwa "Mały metraż" i jaki repertuar będzie prezentowany – opowiadają pracownicy "Sfinksa".

POMNIK LENINA
Maciej Miezian z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa opowiada o historii pomnika Lenina w Nowej Hucie. O tym, dlaczego kombinat otrzymał imię Lenina, o pierwszym małym pomniczku i inicjatywie zbudowania wielkiego monumentu na Palcu Centralnym w związku z 100 rocznicą urodzin Wodza Rewolucji. Dowiadujemy się o wygranym przez Mariana Koniecznego konkursie na projekt oraz wielkiej fecie z okazji odsłonięcia pomnika. Okazuje się, że niechęć mieszkańców do tego monumentu wypływała nie tylko z przyczyn polityczno-ustrojowych. Nie mniej ważny był fakt, że pracownikom kombinatu odebrano premie, by pieniądze przeznaczyć na jego budowę. Nic więc dziwnego, że podjęto kilkakrotne próby zniszczenia pomnika, z tą najsłynniejszą w 1979r., kiedy to Leninowi wybuch urwał piętę. Na koniec poznajemy losy pomnika po upadku komunizmu.

realizacja: Marcin Kaproń, Anna Pankiewicz

Nowohucka Kronika Filmowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.