27 marca 2022 r., godz. 18:00.
Kościół pw. Św. M.M. Kolbego, os. Tysiąclecia 86, Kraków.
Wstęp wolny.
Koncerty Mistrzejowickie po długiej przerwie wracają na żywo! Zapraszamy na koncert „O Baranku niewinny… Wielki Post w średniowiecznym Krakowie” w wykonaniu Zespołu Flores Rosarum. Wydarzenie poprowadzi dr hab. Maciej Jabłoński. W programie konkursu fragmenty Ciemnych Jutrzni z Katedry wawelskiej oraz improwizacje ze zbiorów ss. Benedyktynek ze Staniątek i Sandomierza.
Zespół Flores Rosarum w składzie:
– Susi Ferfoglia (kierownictwo artystyczne),
– Adrianna Bujak-Cyran,
– Maria Klich,
– Liliana Pociecha,
– Anita Pyrek-Nąckiewicz,
– Katarzyna Śmiałkowska,
– Katarzyna Wiwer,
– Maria Klich – lira korbowa,
– Justyna Grabowska – wirginał/portatyw.
Zespół wokalny Flores Rosarum powstał w 2007 roku. Założycielką zespołu jest dr hab. s. Susi Ferfoglia – wykładowczyni w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej im. ks. kard. F. Macharskiego w Krakowie oraz w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, gdzie prowadzi klasę organów, oraz zajęcia z historii i praktyki chorału gregoriańskiego. Od roku akademickiego 2016/17 jest kierownikiem Studiów Podyplomowych z Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
Zespół zafascynowany jest muzyką św. Hildegardy z Bingen, której dzieła stały się od samego początku jednym z uprzywilejowanych repertuarów grupy śpiewaczek. Interpretacja i propagowanie muzyki tej niezwykłej Świętej z nad Renu stała się elementem charakterystycznym, dzięki któremu zespół stał się rozpoznawalny w całej Polsce.
Członkinie zespołu prowadzą ożywioną działalność artystyczną oraz naukowo-badawczą, co pozwala każdy projekt zacząć od zgłębiania rękopisu zawierającego wykonywane śpiewy. Poznanie średniowiecznych notacji oraz rozumienie kontekstów liturgicznych, historycznych oraz społecznych, w których powstały dane śpiewy, otwiera drogę interpretacji, która pragnie zostać wierna temu, co się znajduje w danym rękopisie. Oprócz intensywnej działalności koncertowej zespół angażuje się w inicjatywy propagujące wykonawstwo śpiewu gregoriańskiego w optyce semiologicznej także w ramach liturgii.
Koncerty Mistrzejowickie to projekt realizowany przez Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, dzięki życzliwości Parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego i pomocy Rady Dzielnicy XV. Koncerty odbywają się w Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego na os. Tysiąclecia 86. Ich celem jest upowszechnianie wśród lokalnej, nowohuckiej publiczności muzyki poważnej, sakralnej, a także poezji w wykonaniu znanych krakowskich aktorów. Koncerty są wzbogaceniem oferty kulturalnej i tworzą możliwość bezpłatnego udziału w wartościowych i znaczących wydarzeniach.
Podczas koncertu obowiązuje nakaz zakrywania maseczkami nosa i ust oraz zachowanie dystansu społecznego.
Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 641 68 75
klub@kuznia.edu.pl
www.kuznia.okn.edu.pl
fb.com/KlubKuzniaOKN