fbpx

Cykl złożony z wykładów i warsztatów literackich, był próbą pokazania współczesnego Krakowa w całej jego symbolicznej niejednoznaczności oraz w literackim kontekście porównawczym do wizerunków innych miast, nie tylko polskich. W projekcie został szczególnie uwzględniony „trend miejski”, widoczny w literaturze pięknej i publicystyce polskiej i obcej wydanej po 1989 r. W projekcie brali udział m.in. twórcy, związani z Grupą Literacką Sylaba oraz czytelnicy korzystający z krakowskich bibliotek publicznych.

Cykl Kraków literacki. Szkice do portretu miasta ugruntował nasze przekonania o tym, że Kraków jest Miastem Literatury, o czym dobitnie świadczy jego historia znakomicie przedstawiona już podczas rozpoczynającego projekt wykładu dr Jacka Olczyka autora książki Życie literackie w Krakowie. 1893-2013.

Wykłady i warsztaty poświęcone Krakowowi w literaturze poprowadzone przez Annę Mazelę, Elżbietę Zechenter-Spławińską i Michała Zabłockiego dały młodym twórcom związanym z Grupą Literacką Sylaba nowe inspiracje tematyczne oraz możliwość wnikliwej oceny własnej twórczości. Anna Litak z Muzeum – Interaktywnego Centrum Edukacji Teatralnej”MICET” przedstawiła Kraków literacki w przełożeniu na teatr, film i sztuki wizualne.

Pierwszy nasuwający się wniosek po zakończeniu cyklu jest taki, że Kraków ma ogromny, historyczny potencjał literacki, o który należy dobrze dbać i umieć z niego korzystać. Drugi jest taki, że historyczne dziedzictwo jest ważne ale przyszłość należy do miast nowoczesnych, przyjaznych i kulturalnych.

Zrealizowane spotkania:

8.12.2017 r., godz. 18:30
Od „Wesela” do „Wesela”. Kraków teatralny. Wykład Anny Litak z Muzeum – Interaktywnego Centrum Edukacji Teatralnej „MICET” przy Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

9.11.2017 r., godz. 18:30
Kraków przedstawiony, Kraków outsourcing. Spotkanie z Michałem Zabłockim i otwarte warsztaty z Grupą Literacką Sylaba

12.10.2017 r., godz. 18:30
Kraków symboliczny. Otwarte warsztaty Grupy Literackiej Sylaba na temat symboliki Krakowa w literaturze, głównie poezji, m.in. Adama Zagajewskiego, Ewy Lipskiej i Marcina Świetlickiego (prowadzenie: Anna Mazela).

6.10.2017 r., godz. 18:30
Spotkanie z Jackiem Olczykiem, autorem książki „Życie literackie w Krakowie 1893 – 2013.

Projekt Kraków literacki. Szkice do portretu miasta realizowany
przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie
w partnerstwie z Biblioteką Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida w Krakowie
Przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków

Projekty

Komentarze są wyłączone.