Czarna pisana litera N z kropką na bordowym tle.

20 maja 2023 | 15:00-18:00
Klub Kuźnia | Ośrodek Kultury Norwida, os. Złotego Wieku 14

Wstęp: 80 zł. Obowiązują zapisy (do 17 maja 2023) na adres: a.miloch@okn.edu.pl oraz pod numerem telefonu: 12 648 08 86. Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty barwierskie z Weroniką Sędzimir „Darniną”

Warsztaty z Weroniką to niezwykłe kilkugodzinne spotkania, które są nasycone aromatem ziół i ogromną praktyczną wiedzą. Splatają się one z naturalnymi cyklami w przyrodzie.  Poprzez to, że działamy z lokalnymi roślinami, uczestnicy mogą z łatwością odtworzyć proces barwienia na własną rękę.

W trakcie spotkania w Klubie Kuźnia poznamy tajemnice barwników, które kryją się w roślinach. Odkryjemy ich wyjątkowe bogactwo i niezwykłe właściwości. Podczas zajęć dowiemy się między innymi, jakie rośliny barwierskie rosną wokół nas, czy też czego potrzebujemy by samodzielnie zabarwić tkaninę lub przędzę, żeby wybarwienia były jak najbardziej trwałe.

Poeksperymentujemy z technikami zdobienia, od japońskiego shibori po twórcze nanoszenie wzorów, dzięki barwierskim zaprawom i bejcom.

Zapewniamy materiały do pracy, jednak zachęcamy do przyniesienia własnych tkanin – jasnych z naturalnych włókien np. bawełnianych, lnianych, jedwabnych, czy też wełnianych.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania bogactwa świata roślin.

Prowadzenie: Weronika Sędzimir „Darnina” – farbuje naturalne tkaniny roślinami z beskidzkich łąk i lasów w małej pracowni w Męcinie, w przedwojennym domu na wsi. Projektuje i szyje z nich piękne ubrania, akcesoria, maskotki. Uważnie przygląda się życiu celebrując herbatę samotnie lub w gronie przyjaciół i znajomych. W swojej pracy wierzy, że rzemiosło wyrasta z otoczenia i splata się z naturą. Z głęboką wrażliwością oraz empatią przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie innym.

[LINK DO STRONY INTERNETOWEJ DARNINY]

[LINK DO PROFILU NA INSTAGRAMIE]

[LINK DO PROFILU NA FACEBOOKU]

Zielone Mistrzejowice to cykl warsztatów i różnego rodzaju wydarzeń organizowanych przez Klub Kuźnia | Ośrodek Kultury Norwida, które mają na celu ukazywać bogactwo naturalne Dzielnicy XV Mistrzejowice oraz uwrażliwiać na zjawiska zachodzące w naszym najbliższym otoczeniu. Proponując różnego rodzaju aktywności oraz działając wraz z lokalną społecznością, chcemy inspirować do aktywnego odkrywania, poznawania  i doświadczania natury.

W programie Zielonych Mistrzejowic m.in.:

• Naturalni twórcy – cykl warsztatów przyrodniczo-twórczych dla dzieci w wieku przedszkolnym
  • Naturalnie! – cykl warsztatów przyrodniczo – twórczych dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym
  • Zielony warsztat – cykl warsztatów przyrodniczo – ogrodniczych dla dzieci w wieku od 7-10 lat. Pikniki rodzinne, warsztaty, koncerty, spotkania, wyprawy terenowe i spotkania o tematyce przyrodniczej zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych

Kontakt:
Klub Kuźnia | Ośrodek Kultury Norwida