Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa organizuje różne cykle wydarzeń. Obecnie są to:
NH Network
Spotkania miejskich aktywistów oraz nowohuckiej społeczności internetowej, czyli ludzi prezentujących Nową Hutę w Internecie – autorów nowohuckich blogów i prowadzących nowohuckie strony na portalach społecznościowych. Odbywają się raz na kwartał i zawsze w innym miejscu w Nowej Hucie. Są okazją do wzajemnego poznania się, przedstawienia swoich inicjatyw i wymiany doświadczeń. Wyciągamy z ukrycia wartościowe inicjatywy i ich często anonimowych autorów. W efekcie pierwszego spotkania, które odbyło się w 2016 r., powstała grupa nieformalna NH Network, sieciująca nowohucką społeczność internetową. Obecnie grupa przeznaczona jest dla aktywistów i osób prowadzących blogi/strony/profile na portalach społecznościowych dotyczące Nowej Huty. Członkowie grupy dzielą się ciekawymi wydarzeniami i akcjami, które polecają do udostępniania na swoich stronach i wśród znajomych. Grupa służy ponadto do poszukiwania partnerów do różnych akcji społecznych. W 2017 r. członkowie grupy zaangażowani byli w realizację projektu „Alternatywy Przewodnik po Nowej Hucie”, prowadzonego przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.
Nowa Huta na końcu świata
Cykliczne, poniedziałkowe slajdowiska podróżnicze. Historie z wypraw dużych, bardzo dalekich i tych małych blisko. Kilometry przemierzane długimi trekkingami lub na rowerze, samolotem, własnym autem lub autostopem. Spotkania z obieżyświatami, globtroterami, wędrowcami i włóczykijami – zarówno doświadczonymi profesjonalistami, jak i tymi co dopiero zaczynają swoje eskapady. Jedno ich łączy – wspaniałe podróżnicze opowieści i zdjęcia, którymi chcą się podzielić z innymi. Osobiste relacje pasjonatów podróży pobudzają wyobraźnie, inspirują, przybliżają inne kultury i obyczaje, zachęcają do rozmowy i wymiany doświadczeń. Pozwalają na chwilę oderwać się od codzienności. Wstęp wolny.
Chcesz podzielić się relacją ze swoich podróży? Napisz do nas: m.kotula@okn.edu.pl
Podróże z historią w tle
Slajdowiska o podróżach po opuszczonych i mało znanych, ale niezwykle fascynujących miejscach związanych z historią, zwłaszcza dziejami militarnymi XIX i XX wieku. Opowiadają o nich pasjonaci tego typu turystyki. Spotkania mogą być inspiracją, aby podczas kolejnego urlopu zrobić sobie na przykład krótką przerwę w plażowaniu i ochłodzić się w cieniu jakichś ciekawych fortyfikacji, które można odnaleźć nawet w najbardziej egzotycznych destynacjach. Współorganizatorem spotkań jest Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin”. Wstęp wolny.
Jeśli chcesz opowiedzieć o swoich podróżach z historią w tle podczas slajdowiska napisz: j.klas@okn.edu.pl
Poznajemy ogrody
Cykl edukacyjny prowadzony nieprzerwanie od 1995 r., adresowany do mieszkańców Krakowa. Wykładowcami i przewodnikami są specjaliści z zakresu sztuki ogrodowej, botanicy, historycy sztuki. W okresie jesienno-zimowym odbywają się wykłady, a wiosną, latem i wczesną jesienią mają miejsce wycieczki po Małopolsce, Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej.
PRA-Huta
Cykl, podczas którego zwiedzamy pozostałości dawnych wsi, jakie w 1949 r. i kolejnych latach weszły w skład Nowej Huty. Zobaczymy pałace i dwory, kościoły i cmentarze, drewniane domy, kapliczki, układy ruralistyczne, młyny i inne elementy kształtujące od wieków krajobraz kulturowy na wschód od Krakowa. Nie zabraknie też opowieści o dziedzictwie niematerialnym, związanym z tymi terenami.
Religioznawczy podróżnik
Cykl comiesięcznych wykładów poświęcony różnorodności form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” ilustruje tę tezę, ale też zadaje pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Podczas spotkań uczestnicy zastanawiają się kiedy i jak można mówić o „religii” oraz poznają jej różnorodność w odległych od siebie częściach świata. Cykl realizowany jest w partnerstwie z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Popołudnie z ekologią
Cykl spotkań tematycznych ze specjalistami, którego głównym celem jest szybka reakcja na najbardziej aktualne i ważne problemy ekologiczne w bliższym i dalszym otoczeniu. Zaproszeni goście w kompetentny i merytoryczny sposób wyjaśnią zachodzące procesy, pozwolą zrozumieć, reagować i budować postawę proekologiczną.
Spotkania Społecznych Opiekunów Dziedzictwa
Spotkania dla Społecznych Opiekunów Dziedzictwa (formalnych i nieformalnych) wzbogacające ich kompetencje w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, szczególnie Nowej Huty. Odbywają się raz na kwartał w formie warsztatów, prelekcji oraz zajęć terenowych.
Krzyk Ziemi! Katastrofy ekologiczne w Polsce i na świecie
Program edukacyjny dla młodzieży szkolnej w wieku 12-17 lat realizowany przez Pracownię Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w partnerstwie z Wydziałem Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica.
Z jednej strony prezentujemy ekstremalne katastrofy ekologiczne mające miejsce w Polsce i na świecie, tłumaczymy ich przyczyny i konsekwencje, formułujemy wnioski i opinie, ale przede wszystkim poszukujemy działań i postaw, które w naszym najbliższym otoczeniu mogą zapoczątkować rozwiązywanie globalnych problemów ekologicznych. Głównym celem jest budowanie świadomych i właściwych postaw obywatelskich młodego pokolenia, uczenie działania zgodnie z zasadą: „myśl globalnie, działaj lokalnie”.
Program realizowany jest w nurcie edukacji globalnej, uczącej rozumienia i świadomego reagowania na ważne zjawiska o zasięgu globalnym. Składa się z wykładów tematycznych oraz konkursu na krótkometrażowy film w tematyce programu z przesłaniem „do świata”.
Polskie parki narodowe
Rozpoczęty w marcu 2021 r. cykl edukacyjny, realizowany w formule comiesięcznych spotkań online z przedstawicielem wybranego parku. Celem cyklu jest poznanie bogactwa przyrodniczego parków i ich narodowego znaczenia. Mamy również nadzieję, że stanie się on dodatkową formą poznawania i przygotowania się do wypraw w przyrodę, szczególnie w czasach tak dużego na nią zapotrzebowania. Dużą wartością tych spotkań ma być także możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem prezentowanego parku.
Aktualne wydarzenia w ramach poszczególnych cykli dostępne są w zakładce Wydarzenia.