fbpx

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa jest spadkobiercą projektów realizowanych przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty oraz Pracownię Animacji Ekologicznej. Wśród realizowanych przedsięwzięć znajdują się takie jak: Korowód Nowohucki, Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie, Nowa Huta – architektoniczny portret miasta, Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie, Literackie przewodnik po Nowej Hucie, Ogrody Nowej Huty… W realizowanych projektach dział stara się odpowiadać na obserwowane potrzeby, podążać za najnowszymi trendami i współtworzyć je ze społecznością lokalną, starając się, żeby o każdym pozostał jakiś trwały ślad. Koncentruje się na przedsięwzięciach dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, zwłaszcza Nowej Huty.

Szlak nowohuckich neonów

Szlak nowohuckich neonów

Projekt przypominający neonowe dziedzictwo Nowej Huty. Jego realizację rozpocznie kwerenda, w efekcie której powstanie lista podstawowych informacji nt. nowohuckich neonów wraz z ich lokalizacjami. Na tej podstawie wytyczony i opracowany zostanie szlak z bardziej szczegółowymi opisami neonów: historycznych istniejących, historycznych nieistniejących, historycznych zrekonstruowanych i współczesnych.
Baner promujący wydarzenie "Norwid Festiwal 2021". Po prawej stronie wizerunek Norwida z prawego profilu, niewyraźna w szarych barwach, osadzona na tle czerwonego koła. Po lewej stronie pełna nazwa festiwalu: "Norwid Festiwal 2021. Dopokąd idę...!"

Norwid Festiwal 2021

Krakowska odsłona obchodów Roku C. K. Norwida z okazji 200-lecia jego urodzin pod hasłem „Dopokąd idę!...”. Projekt popularyzuje postać i twórczość Norwida – jednego z najważniejszych autorów w literaturze polskiej.
Grafika promująca wydarzenie "Teraz w zielone gramy". Całość na ciemnozielonym tle. Na górze szary blok mieszkalny z elementami roślinności. W lewym dolnym rogu dwie postaci w stylu retro, w prawym dolnym rogu żółte kwiatki.

Teraz w zielone gramy!

Projekt zakładał prowadzenie działań z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego Nowej Huty. Celem było pobudzenie i ukierunkowanie rekreacyjnej aktywności mieszkańców, zarówno dzielnicy jak i całego Krakowa, do aktywnego poznawania cennych przyrodniczo terenów.
Trzech mężczyzn ubranych w tradycyjne stroje, przedstawieni na czarno-biało, w prawej części grafiki. W centrum - koło w bladych kolorach niebieskim i beżowym. W lewej części logo Raptularza. Beżowe tło.

Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie

Raptularz to barwna, historyczna księga z zapiskami bieżących spraw, ale też wydarzeń ważnych i doniosłych chwil, wokół których toczyło się życie rodu, a także całej wspólnoty. W ramach projektu chcemy cofnąć się w czasie, by przypomnieć przemiany życia codziennego, kulturalnego i gospodarczego terenów Nowej Huty oraz pokazać jak daleko sięga ich historia.
Logotyp Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury imienia Cypriana Kamila Norwida.

LOTNE

Projekt zakładający przeprowadzenie otwartych warsztatów tworzenia latawców dla dzieci i ich rodziców/opiekunów. Zadanie realizowane w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.​

Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury 2020

Interdyscyplinarne warsztaty dla studentów architektury (i kierunków pokrewnych) oraz architektów z całej Polski. Tegoroczna, krakowska edycja poruszała zagadnienie lokalnej tożsamości i relacyjności.

Nowa Huta od NATURY strony

Projekt z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego najbardziej zielonej części Krakowa. Zakłada organizację weekendowych rodzinnych spacerów poznawczo-badawczych organizowanych dla mieszkańców Nowej Huty i Krakowa.
Logotyp Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury imienia Cypriana Kamila Norwida.

Nowa Huta 2.2

„Nowa Huta 2.2.” to projekt z zakresu edukacji regionalnej realizowany w 2020 r. Adresowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych z terenu Dzielnicy XVI Bieńczyce. Tematyka projektu dotyczy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Bieńczyc, a jego koncepcja oparta jest o ideę gamifikacji, czyli angażowania uczestników w zdobywanie wiedzy poprzez wykorzystanie mechaniki gier.

Literacki przewodnik po Nowej Hucie

„Literacki przewodnik po Nowej Hucie” to projekt zrealizowany w 2019 r. W jego trakcie wydano książkę dr Anny Grochowskiej oraz zrealizowano wydarzenia ją zapowiadające. Na kartach publikacji Autorka zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Nowej Hucie. Przemierzamy wraz z nią tę część Krakowa w czasie i przestrzeni, tropami ogromnej liczby publikacji.

Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie

„Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” to projekt zrealizowany w 2019 r. Był to cykl spacerów i prelekcji, podczas których opowiadaliśmy o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat braliśmy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Podsumowaniem wydarzeń działań jest recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt zrealizowano w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.

Nowa Huta – architektoniczny portret miasta

„Nowa Huta – architektoniczny portret miasta” to projekt zrealizowany w 2018 r. Składał się na niego cykl działań animacyjno-edukacyjnych w postaci spacerów i zwiedzania, portretujących architektoniczne dziedzictwo kulturowe Nowej Huty z drugiej połowy XX w. W ramach przedsięwzięcia wydana została recenzowana publikacja. Powstały też wizualizacje najważniejszych nowohuckich obiektów, wykorzystane m.in. w projekcie serii gadżetów promujących lokalne dziedzictwo kulturowe. Projekt został zrealizowany we współpracy z Fundacją Instytut Architektury.

Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie

„Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” to projekt zrealizowany w 2017 r. Złożyły się na niego działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Przedsięwzięcie zakończyło wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej.

Korowód Nowohucki

„Korowód Nowohucki” to działania, podczas których przypominane są postaci istotne dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii i – będąc ważnymi dla miejscowej społeczności – ilustrują dzieje lokalnej kultury.

Ogrody Nowej Huty

Projekt „Ogrody Nowej Huty” realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym, powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porządkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian.

Elektrosmog a człowiek – zagrożenia a mity

„Elektrosmog a człowiek - zagrożenia a mity” to całoroczny program edukacyjny skierowany do pedagogów i młodzieży krakowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020. Jego tematem jest elektrosmog, czyli zanieczyszczenie środowiska przez sztuczne pole elektromagnetyczne.

Miasto-Ogród

Projekt „Miasto-Ogród” realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej od 1995 r. pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa oraz przy współpracy z Wydziałem Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Ma na celu podnoszenie poziomu kultury ogrodniczej mieszkańców Krakowa, wyszukiwanie i promowanie pozytywnych przykładów społecznych inicjatyw na rzecz zieleni miejskiej, inspirowanie, nagradzanie, a także wspieranie działań miejskich ogrodników Krakowa. Realizowany jest w formie corocznych, ogólnokrakowskich konkursów pn. „Ogrody sąsiedzkie” i „Pnącza dla Krakowa”.