fbpx
Na grafice napis: Fotoświaty dobre opowieści warsztat. W tle abstrakcyjne kształty w kolorach białym, czarnym, zielonym i czerwonym.

FOTOŚWIATY 2021 – projekt skierowany do społeczności lokalnej Nowej Huty, angażujący „zwykłych ludzi”. Jego celem jest wzmocnienie lokalnej tożsamości, wsparcie działań edukacyjno-animacyjnych i twórczych oraz integracja lokalnego środowiska. W jego ramach zaplanowano cykl 6 warsztatów pn. „FOTOŚWIATY – Szkoła Dobrych Opowieści”, dotyczących roli pamięci, dziedzictwa i tożsamości w budowaniu wspólnoty, edukacyjno-animacyjne działania w terenie prowadzone przez zespół Nowohuckich Archiwistek Społecznych, a także wystawę finałową wraz z publikacją podsumowującą.

Koordynatorka projektu: Katarzyna Szczęśniak / k.szczesniak@okn.edu.pl.

Patroni medialni:
Radio Kraków, Głos. Tygodnik Nowohucki, Kalendarz Imprez Nowohuckich, Kulturatka, Głos Seniora, Rodzinny Kraków.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021, Miasta Kraków oraz Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Narodowe Centrum Kultury. Dofinansowano ze srodków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - interwencje 2021".Wydarzenia październikowe:

FOTOŚWIATY – Szkoła Dobrych Opowieści / O metodach opowiadania lokalnych historii –  warsztat metod, doświadczeń, przykładów
9 października 2021 r., godz. 10:00-14:00 | Online: Zoom

Podczas warsztatu przyjrzymy się temu jak i gdzie szukać lokalnych mikro-historii oraz w jaki sposób przekazywać je dalej. Zastanowimy się do kogo, kiedy i w jakiej formie chcemy je skierować. Będziemy przyglądać się różnych przykładom działań animacyjnych wokół lokalnych opowieści m.in. z cyklu „Koprzywnica Patrzy/My”. Będzie też przestrzeń na omówienie pomysłów czy projektów uczestników, aby wspólnie się poinspirować i wymienić różnymi doświadczeniami.

Prowadzenie: Pola Rożek (1983 r.) – etnografka, animatorka kultury. Od 6 lat współpracuje z domem kultury w Koprzywnicy prowadząc działania etnograficzno-animacyjne wokół lokalnych historii z cyklu „Koprzywnica Patrzy/My”. Przygląda się historii i przestrzeni wiejskiej, przyrodniczej przez pryzmat lokalnych opowieści. Jako etnografka-animatorka współpracuje w wieloma instytucjami m.in. z Mazowieckim Instytutem Kultury (w 2020 r. w ramach Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej realizowała autorską rezydencję animacyjną we wsi Rząśnik-Majdan), z Centrum Praktyk Edukacyjnych w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (w 2019 r. w ramach programu Bardzo Młoda Kultura wspierała merytorycznie i animacyjnie projekt „Koronczarki z bajki” z Wronek), z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kwidzynie, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Pracownią Etnograficzną, Ośrodkiem Edukacji Łazienek Królewskich. 

Na warsztaty obowiązują zapisy: LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO
Wstęp wolny.
Limit miejsc: 15 osób.

Katalog podsumowujący (PDF, 3MB).

***

FOTOŚWIATY 2021 – wystawa
27 października – 12 listopada 2021 r. | ARTzona, Górali 4

Fotoświaty czerpią z bogatych domowych archiwów fotograficznych, amatorskich zdjęć, na których utrwalano scenki z życia codziennego. To rozmowa o mikrohistoriach Nowej Huty.

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 października 2021 r. o godz. 18:00.

Autorki: Nowohuckie Archiwistki Społeczne: Ola Paduch, Zosia Karnasiewicz, Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz.

Podczas spotkania zaprosimy do wspólnego oglądania filmów wideo. Każdy film składa się ze zdjęć z archiwów rodzinnych, a każde zdjęcie to mikro historie związana z Nową Hutą. Są to wzruszające, niespodziewane, zabawne, urocze – po prostu z życia wzięte. Nasi rozmówcy/rozmówczynie specjalnie dla nas wyciągnęli z zakamarków głębokich szuflad tradycyjne albumy fotograficzne, a niekiedy z czeluści szaf i pawlaczy, pudła, pudełka, pudełeczka ze zdjęciami i opowiedzieli nam jak to kiedyś było. I tak daliśmy/dałyśmy się wciągnąć w światy, których już nie ma:

Fotoświaty – okolica
Film zbiera te fotografie z rodzinnych albumów, które pokazują mniej oczywistą Nową Hutę. Pola, polany i ścieżki, które zmieniły swój bieg lub są nie do poznania; bloki, które po przybliżeniu obiektywu stają się niemal anonimowe.

 

Fotoświaty – okoliczności
Film pokazuje migawki z życia codziennego nowohucian, chwile mniej i bardziej zwyczajne. Wizyty zagranicznych gości, komunie, wyprawy rowerowe, a także sytuacje prawie już zapomniane, jak powojenna stabilizacja i zmiany w relacjach społecznych.

 

Fotoświaty – osobowości i osobliwości
Spójrzcie na sztuczne – a jak prawdziwe! – zwierzęta, zabawne i przerażające do dziś przebrania, przyjrzyjcie się precyzyjnym ingerencjom w zdjęcia: długopisy i cyrkle poszły w ruch!
Poznajcie pierwszego kinooperatora Kina Sfinks, wykładowcę-erudytę, który w wolnej chwili tworzył z drutu lampki nocne, psa pomysłodawcy Delfinka, Sybiraczkę, która kształciła przyszłe pielęgniarki, nowohucką modystkę i najlepszego dziadka – budowniczych i mieszkańców dzielnicy.

 

„Archiwiści społeczni kolekcjonują historie w myśl stwierdzenia, że każdy ma jakąś do opowiedzenia. I my się z tym zgadzamy. Tym bardziej widząc, w jaki sposób można poszerzyć znaczenie takiego materiału, w co można go przeistoczyć: w ciąg zdarzeń, których finał jest fascynującą niewiadomą, cudownym przypadkiem. Może spacer śladami bohaterów z fotografii, może reportaż, może tylko zrzuty ekranu ze zdjęciami, które zaczną krążyć w internecie, popularyzując przedstawienia codzienności sprzed dziesiątek lat – to dla nas, to są nasze pomysły na pracę z tymi zbiorami” (fragment z publikacji podsumowującej zadanie z rozdziału „Fotoświaty w kontekście archiwów społecznych”).

Aktualności

Komentarze są wyłączone.