fbpx
U góry papierowa żółta łódka z datami od trzynastego do dziewiętnastego maja 2023. U dołu biały napis Festiwal papieru. Brązowo-biało-różowe tło. Więcej informacji we wpisie.

13-19 maja 2023
ARTzona | Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 4

Festiwal Papieru to wydarzenie, podczas którego zapraszamy na warsztaty edukacyjne i rękodzielnicze związane z medium, jakim jest papier. Podczas festiwalu eksplorujemy artystyczny potencjał, jaki drzemie w arkuszach celulozy. Faktury, struktury oraz różne gramatury to punkt wyjścia do twórczej pracy z papierem, nauki nowych technik i realizacji własnych pomysłów papierniczych. Uczestnicy i uczestniczki wyposażeni w nowe doświadczenia edukacyjne mogą po zakończeniu festiwalu kontynuować pracę własną z papierem zgodnie ze swoimi potrzebami  i zainteresowaniami. Praca z papierem jest dla każdego. Przynosi dużo satysfakcji, a poznane zagadnienia pozwolą nam otworzyć się na twórczą ekspresję w dziedzinach takich jak introligatorstwo, papieroplastyka czy czerpanie papieru.

Program wydarzenia:

13 maja 2023, sobota | 11:00-13:00
Tekturki i sznurki
Rodzinne warsztaty tworzenia wiszących pejzaży z użyciem kartonów i tektury oraz nowopoznanych, makramowych węzłów.
Prowadzenie: Julia Lachiewicz, Paulina Maciaszek
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

13 maja 2023, sobota | 10:00-15:00
Notes w oprawie twardej
Podczas warsztatu introligatorskiego uczestnicy przygotują notes w oprawie twardej. Samodzielnie uszyją blok oraz przygotują oprawę swojej pracy. Podczas warsztatu będziemy używać płócien i tektury introligatorskiej, poznamy także narzędzia, jakimi w swoim warsztacie pracy posługują się introligatorzy.
Prowadzenie: Alicja Magiera
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

13 maja 2023, sobota | 15:30-18:30
Szycie japońskie
Podczas warsztatu introligatorskiego uczestnicy przygotują zeszyt wykorzystując tradycyjną technikę szycia papieru wywodząca się z Japonii. Podczas warsztatu poznamy także narzędzia, jakimi w swoim warsztacie pracy posługują się introligatorzy.
Prowadzenie: Alicja Magiera
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

14 maja 2023, niedziela | 15:00-16:00
Origami
Wizyta w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz
Warsztaty dla rodziców/opiekunów z dziećmi.
Origami to tradycyjna sztuka składania papieru. Nazwa pochodzi od japońskich znaków: „składać” (jap. oru) oraz „papier” (jap. kami). Do praktykowania origami potrzebna jest kartka papieru o odpowiedniej wielkości i kształcie, a także znajomość sekwencji zagięć, które pozwalają na wykreowanie pożądanego kształtu. Składanie papieru nieodzownie kojarzy się ze spokojem i wyciszeniem. Każdy kolejny ruch przybliża nas do otrzymania pożądanego kształtu. Obserwacja procesu, podczas którego dana figura wyłania się z plątaniny zagięć, zapewnia ekscytację i radość z tworzenia. Zajęcia wspierają rozwój wyobraźni przestrzennej i sprzyjają budowaniu koncentracji.
Warsztaty realizowane we współpracy z Muzeum Manggha.
[LINK DO PROFILU NA INSTAGRAMIE MUZEUM MANGGHA]
[LINK DO PROFILU NA FACEBOOKU MUZEUM MANGGHA]

[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

15 maja 2023, poniedziałek | 17:30-20:30
Gell Plate Printing
To technika monodruku, do której wykorzystuje się żelową płytę drukarską. Podczas warsztatu będziemy drukować niepowtarzalne abstrakcyjne wzory i odbitki.
Prowadzenie: Sasza Malisz
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

16 maja 2023, wtorek | 17:30-19:30
Copperplate
Warsztaty kaligraficzne będą poświęcone praktycznej nauce liter małego alfabetu Copperplate. Jest to elegancki angielski krój liter, który świetnie prezentuje się zarówno w oficjalnych formach – np. podziękowania czy dyplomy, jak również w niewielkich formatach np. kartki okolicznościowe, winietki. Nauczymy się wykreślać podstawowe znaki z których składają się poszczególne grupy liter. Będziemy wykorzystywać autorsko opracowane wzorniki kaligraficzne adresowane do osób, które mają za sobą podobne doświadczenia, jak również dla tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z kaligrafią. Na warsztatach wykorzystamy doskonałej jakości papier, pióro maczane w atramencie i ekolinach.
Prowadzenie: Kamil Gibas
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

18 maja 2023, czwartek | 17:30-20:00
ARTZIN Maraton #2
ARTZIN* maraton to warsztaty self-publishingowe odbywające się w idei DIY (Do It Yourself). Formuła warsztatu będzie otwarta. Do dyspozycji uczestników i uczestniczek udostępnimy papiery o różnej gramaturze i kolorze, farby, stemple, materiały drukujące i plastyczne, kleje. Każda osoba będzie miała możliwość zaprojektowania swojego oryginalnego i unikatowego zina w formie zeszytu/notesu. Praca warsztatowa będzie opierała się na eksperymentach, pracy z wyobraźnią, kreatywnym podejściu do praktykowania wybranych technik i zagadnień. Metody, na których będziemy bazować to: kolaż, stemple, plastyczne techniki mieszane.
*ZIN – nieprofesjonalne pismo tworzone przez osobę bądź grupę osób-miłośników jakiegoś tematu (np. muzyki). Ziny wydawane są własnym nakładem, najczęściej nieregularnie, zazwyczaj dystrybuowane są w obiegu niezależnym i w niewielkiej ilości (od kilku do kilkuset egzemplarzy).
Prowadzenie: Agnieszka Pięta-Jadczak
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

19 maja 2023, czwartek | 17:30-20:30
Auto_kolażo_portrety
Warsztat z fotografii i kolażu, w którym skupimy się na autoportrecie. Głównym zagadnieniem będzie sięgnięcie do wspomnień, własnej historii, rodzinnych pamiątek i archiwum. Warsztat będzie się składał z dwóch części. Pierwsza będzie pracą fotograficzną w czasie której uczestnicy przygotują autoportrety. Druga część to praca z kolażem, w czasie której powstaną finalne prace. Kolaż jest techniką bardzo związaną z autorem, jego gestem, dotykiem i śladem.
Prowadzenie: Marzena Kolarz
[LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta i ArcelorMittal Poland.

Kontakt:
ARTzona | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98
a.pieta-jadczak@okn.edu.pl
facebook.com/ARTzonaOKN

AktualnościAktualnościARTzona

Komentarze są wyłączone.