Halo! Tu Ziemia! | Dzień Ziemi 2023 w Norwidzie

Abstrakcyjna grafika przedstawiająca kulę ziemską w kilka częściach. Lewa część to ocean. W prawej części półkole ziemi z równoleżnikami i południkami oraz krawa i gałązka. Szare tło z elementami zielonymi, białymi i niebieskimi. Halo! Tu ziemia 2023. Szczegóły we wpisie.

22-23 kwietnia 2023
ARTzona | Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 4

Z okazji Dnia Ziemi zapraszamy na kolejne wydanie wydarzenia „Halo! Tu Ziemia!”. 22 kwietnia 2023 r. od godz. 10:00 będzie czekało na Was – i na małych i na dużych – mnóstwo zielonych atrakcji. Uszyjemy wielorazowe woreczki z firanek, zbudujemy miniaturowe, recyklingowe domki z roślinami, w których zasiejemy wiosenne kwiatki. Z kolorowej przędzy i patyczków stworzymy niezwykłe kolorowe kompozycje w kształcie rombów. Na wszystkich czekać będzie strefa wolnej zabawy, gdzie będzie można spróbować swoich sił przy budowaniu recyklingowych pojazdów, przechadzać się po ścieżce sensorycznej z naturalnych materiałów. Dla florystycznych freaków przygotujemy przestrzeń na sąsiedzką wymiankę roślin – miejsce na nasiona, sadzonki i nadwyżki. W kolejnym dniu spotykamy się na Łąkach Nowohuckich z Magdaleną Kuś (Pracownia z Barwinkiem) na spacer interpretacyjny z rodzinnym piknikiem.

Partnerzy: Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz ArcelorMittal Poland

Program:

22 kwietnia:

• 10:00-13:00: Wolna Strefa Kreatywna
    • Strefa pełna aktywności dla dzieci, w której przy wsparciu wolontariuszy stworzą zabawki i dekoracje do pokojów dziecięcych. Nie zabraknie także sensorycznych aktywności dla najmłodszych. Przekonajcie się, co tym razem zrobimy z kartonowych rolek.
    • Prowadzenie: Wolontariusze_ki Ekipy Dobra
  • 10:00-13:00: Sąsiedzka Wymiana Roślin
    • Przestrzeń na wymianę między miłośnikami wszelakiej zieleni. Można przynieść sadzonki, nasiona, nadwyżki swoich roślin i wymienić je z innym uczestnikiem na coś, co nas interesuje lub zostawić je dla innych.
  • 10:00-11:00: Podręczne ogrody
    • Warsztaty dla rodzin z dziećmi z tworzenia miniaturowych podwórek z kartonów po mleku. Do dyspozycji będą kolorowe papiery samoprzylepne, dziurkacze i oczywiście ziemia z nasionami i sadzonkami.
    • Prowadzenie: Paulina Maciaszek
    • [LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]
  • 10:00-10:40 (Grupa I: 6 osób); 10:50-11:30 Grupa II (6: osób): Firanowe worki i woreczki
    • Warsztaty dla dorosłych z szycia woreczków wielokrotnego użytku z niepotrzebnych firanek. W dwóch grupach postaramy się stworzyć zamienniki dla jednorazowych reklamówek, szyjąc proste torebki na owoce i warzywa.
    • Prowadzenie: Dominika Jakubowska
  • 10:00-12:00: Geometryczne plecionki
    • Rodzinne warsztaty tworzenia ze sznurków i patyczków kolorowych, wiszących kompozycji do pokojów dziecięcych. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił, wypleść kilka takich plecionek i ozdobić je frędzlami.
    • Prowadzenie: Julia Lachiewicz

23 kwietnia:

• 15:00-17:00: Spacer interpretacyjny – ”Zwykła niezwykłość” z piknikiem
    • To będzie opowieść o zwykłej niezwykłości, snuta zgodnie z rytmem tego miejsca. Łąki Nowohuckie to symetryczne skrzydło centrum Nowej Huty. Nieśpiesznie będziemy się zagłębiać w ich różnorodność przyrodniczą, ale puścimy także oko w kulturową stronę. Pospacerujemy, podoświadczamy miejsca i czasu, może pojawią się mikrozachwyty nad tym, co przecież zawsze jest tam na wyciągnięcie ręki. Na spacer interpretacyjny zapraszają Łąki Nowohuckie. Po wędrówce znajdzie się czas na piknik, więc prosimy o zabranie ze sobą kanapek i smakołyków.
    • Polecamy wybrać się na spacer bez wózków dziecięcych i w ubraniu dostosowanym do warunków pogodowych.
    • Prowadzenie: Magdalena Kuś (Pracownia z Barwinkiem)
    • Miejsce zbiórki: Pomnik Solidarności przy placu Centralnym

Kontakt: