12, 14, 18, 20, 22 lipca 2022 r.
ARTzona, os. Górali 4.
Zapraszamy na warsztaty ,,Książka o mnie… czyli ubieranie myśli w słowa” w ramach programu Edukacji Kulturowej dla Miasta Krakowa Krakowski Archipelag Kultury, odbywającego się w tym roku pod hasłem „Kurs na wielokulturowość”.
,,Książka o mnie… czyli ubieranie myśli w słowa” to projekt literacko-artystyczny, którego tematem przewodnim jest wielokulturowość. Podczas 5 dni uczestnicy wezmą udział w dwóch blokach warsztatowych: storytellingowym i ilustracyjnym oraz w warsztatach integracyjnych o charakterze socjoterapeutycznym. Efektem finalnym warsztatów będzie stworzenie przez każdego uczestnika swojej własnej, artystycznej ,,Książki o mnie…” w formie artbooka.
- Projekt jest kierowany do dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat.
- Udział w projekcie jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona.
- Miejsce realizacji: ARTzona (os. Górali 4)
- Zapisy: a.pieta-jadczak@okn.edu.pl
HARMONOGRAM (12, 14, 18, 20, 22 lipca 2022 r.)
• 9:00-10:30 (warsztaty integracyjne/storytellingowe cz. I)
• 10:30-11:00 (przerwa)
• 11:00-12:30 (warsztaty integracyjne/storytellingowe cz. II)
• 12:30-13:00 (przerwa)
• 13:00-15:00 (warsztat ilustracyjny)
Запрошуємо на майстер-клас “Книжка про мене… тобто одягання думок у слова” в межах програму Культурної освіти для Міста Кракова Краківський архіпелаг культури, який проходить цьогоріч під гаслом “Курс на мультикультурність”.
“Книжка про мене… тобто одягання думок у слова” – це мистецько-літературний проєкт, основною темою якого є мультикультурність. Під час 5 днів можна буде взяти участь у двох блоках майстер-класів: сторітеллінг та ілюстрація, а також у інтеграційних майстер-класах з соціотерапевтичним характером. Фінальним ефектом майстер-класів буде створення кожним учасником своєї власної, мистецької “Книжки про мене…” у формі артбука.
Проєкт скерований до дітей та молоді у віці 10-14 років.
Участь у проєкті безкоштовна. Кількість місць обмежена.
Записи на електронну пошту стартували 13 червня: a.pieta-jadczak@okn.edu.plГРАФІК (12, 14, 18, 20, 22 липня 2022 r.)
• 9:00-10:30 (інтеграційний майстер-клас/сторітеллінг, частина I)
• 10:30-11:00 (перерва)
• 11:00-12:30 (інтеграційний майстер-клас/сторітеллінг, частина II)
• 12:30-13:00 (перерва)
• 13:00-15:00 (ілюстраційний майстер-клас)
Warsztat integracyjny to społecznopozytywne warsztaty o charakterze socjoterapeutycznym. Uczestnicy zajęć poprzez ćwiczenia z wyobraźnią, rozmowy, proste gry i zabawy zapoznają się ze sobą oraz zostaną przygotowani do procesu wyrażania swoich myśli i opinii. Wspólnie pochylimy się nad takimi zagadnieniami jak funkcjonowanie człowieka w przestrzeni wielokulturowej oraz poruszymy temat stereotypów. Warsztaty mają na celu ośmielić uczestników do wyrażania i formułowania swoich myśli.
Udział w warsztatach storytellingowych pomoże zapoznać się uczestnikom z merytorycznym procesem powstawania formy literackiej. Stworzą oni tekst o sobie i tematach związanych z wielokulturowością i ich miejscem w społeczeństwie. Będą pracować nad wybranymi formami literackimi (np. wiersz, notatka, zaproszenie, mini-reportaż). Spotkania będą opierać się na grach i zabawach słownych, zadaniach pisarskich i storytellingu. Uczestnicy zapoznają się z dziedzictwem kulturowym Krakowa oraz dziedzictwem Nowej Huty na terenie której będzie realizowany projekt. Podczas warsztatów ilustracyjnych uczestnicy opracują szatę graficzną, która w bezpośredni sposób będzie ilustrowała treść tekstu stworzonego w pierwszym module. Warsztaty ilustracyjne będą polegały na zademonstrowaniu wybranych technik plastycznych i pokazaniu praktycznej wiedzy w jaki sposób można wykorzystać ich możliwości tworząc ilustracje do swojego tekstu. Uczestnicy poznają m.in. malarstwo intuicyjne, action painting, stemplowanie czy techniki grafiki warsztatowej.
Prowadzenie:
Katarzyna Nowicka – ukończyła pedagogikę resocjalizacyjną na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe z zakresu Socjoterapii. Współtworzyła Środowiskową Świetlicę Socjoterapeutyczną przy Krakowskim Stowarzyszeniu Ocalić Szansę, posiada szesnastoletnie doświadczenie pracy z dziećmi i młodzieżą metodą Socjoterapii. Kierownik organizacyjny Krakowskiego Stowarzyszenia Ocalić Szansę. W 2011 r. z ramienia Gminy Miejskiej Kraków – MOPS, kierownik Placówki Wsparcia Dziennego dla 25 dzieci i młodzieży z terenu Nowej Huty. Kierownik Placówki Wsparcia Dziennego – GOPS Zabierzów w latach 2017 – 2020. Od 2019 roku koordynator 40 świetlic opiekuńczo – wychowawczych o profilu profilaktycznym na terenie Gminy Zabierzów – w tym Szkoły dla Rodziców oraz Warsztatów Socjoterapeutycznych.
Anna Olszak – pedagożka, animatorka społeczno-kulturowa, teatrolożka. Podczas studiów rozwijała umiejętności pracy w środowiskach lokalnych i metodyki pracy m.in. z amatorskimi zespołami teatralnymi czy upowszechniania sztuk audiowizualnych i plastycznych. Pracowała jako pedagożka teatru m.in. w Niepublicznym Domu Kultury STO64 w Krakowie, Chełmskim Domu Kultury, Domu Kultury w Brzeszczu, przy projekcie Filmkunst als Weltsprache w Monachium. Prowadziła warsztaty podczas Międzynarodowych Targów Pedagogiki Zabawy w Poczdamie oraz była uczestniczką studenckiego kampusu przy Międzynarodowym Festiwalu Ruthriennale w Bochum. Prowadziła zajęcia w Centrum Szkoleń i Animacji w Chełmie. Założycielka Fundacji KONTRA/BANDA, organizatorka czterech edycji Festiwalu Stu Sztuk w Starym Wylezinie. Obecnie nauczycielka wspomagająca uczennicy w spektrum autyzmu, wychowawczyni świetlicy szkolnej.
Agnieszka Pięta-Jadczak – pomysłodawczyni i koordynatorka FESTIWALU PAPIERU oraz OTWARTEJ PRACOWNI PAPIERNICZEJ w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, absolwentka edytorstwa i komunikacji medialnej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Studiowała także porównawcze studia cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada dyplom ukończenia kursu kompetencji ogólnych w technice rękodzieła jakim jest papier czerpany, który uprawnia do prowadzenia własnej pracowni rękodzielniczej. Od pięciu lat prowadzi autorski projekt papierniczo-wydawniczy TakSięSkłada. Laureatka konkursu graficznego ,,Visión de Ilustración” (Meksyk). Absolwentka kursu projektowego Kopublikacja (organizatorzy: Pillcrow, Galeria Dizajn BWA Wrocław i Międzynarodowy Festiwal Opowiadania). Absolwentka licznych kursów, warsztatów i szkoleń z zakresu papiernictwa, introligatorstwa oraz projektowania.
Mateusz Świstak – absolwent Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2013 zawodowo zajmuje się storytellingiem – jako opowiadacz prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przekazując tradycyjne baśnie, mity i legendy, zaszczepiając w uczestnikach miłość do literatury. Szkoli także w zakresach wystąpień publicznych i kreatywnego pisania. Autor cykle warsztatów prowadzonych m.in. w Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Muzeum Śląski, Muzeum w Gliwicach, Domie Oświatowym Biblioteki Śląskiej, Tarnogórskim Centrum Kultury. Za cykl Tam i Tu otrzymał dwukrotnie nagrodę Słoneczników. Prowadzi blog basnienawarsztacie.pl, na którym dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi pracy z opowieścią, jak i interpretowaniem baśni. W latach 2018 i 2021 współtworzył kampanię Mała Książka – Wielki Człowiek dla Instytutu Książki, w 2021 roku konsultował projekt Bądź z Innej bajki, dla NASK i Ministerstwa Cyfryzacji. Jest autorem dziesięciu książek: Trzyczęściowej Serii Rodzina Robicosiów, dwóch przewodników po Śląsku, książek powstałych dla Rabkolandu, Legendy Lublina i Łucka (dla Miasta Lublin) oraz książek edukacyjnych – Zabaw z Ryżem i Wierszyków uczących Matematyki (wspólnie z Aleksandrą Świstak) oraz książek dla Czarogrodów. Tekst mojej książki Timburu w 2016 otrzymał nagrodę specjalną w konkursie im. Astrid Lindgren Funcdacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.
Szczegółowe informacje:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, artzona@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN