fbpx

Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci


Wszystko co wiemy o świecie zawdzięczamy zmysłom. Dzięki nim mamy świadomość gdzie jesteśmy, co nas otacza, co bawi, wzrusza, inspiruje. Poprzez zmysły biegnie droga do umysłu, uczuć, wyobraźni, kreatywności, przeżyć, wspomnień. Sztuka pozytywnie wspiera zmysły dziecka, pobudza i reguluje emocje, obniża poziom stresu, wspiera dziecko w rozwoju artystycznym.

Projekt „Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci” to szereg działań artystycznych inicjujących zmiany w myśleniu o małych dzieciach jako odbiorcach sztuki. Projekt odpowiada na potrzeby najmłodszych i ich rodzin. Stwarza warunki do uczestnictwa dzieci w kulturze, nie pomijając przy tym tych wysoko wrażliwych, z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego.

Projekt jest odpowiedzią na zwiększający się odsetek dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Osoby te mają utrudniony dostęp do kultury, a nadmiar bodźców i niedostosowanie oferty do wrażliwości zmysłów dzieci przyczynia się do budowania niechęci do miejsc pełnych sztuki. Strach rodziców i blokada w odwiedzaniu instytucji i organizacji kulturalnych powoduje izolacje całych rodzin, a w konsekwencji wykluczenie kulturowe.

Projekt składa się z czterech filarów:  Sztuka Zmysłów – warsztaty twórcze dla dzieci i rodziców, Festiwal Zmysły Niedocenione, wystawa „Ślad Sensoryczny – wystawa sztuki współczesnej”, katalog powystawowy „Kultura Dostępna Sensorycznie”.

OPISY FILARÓW:

1. SZTUKA ZMYSŁÓW /lipiec-sierpień 2020/ – spotkania dla dzieci oraz ich rodziców mające na celu pobudzanie wrażliwości i twórczości dzieci poprzez pięć zmysłów. Spotkania przyczynią się do rozwoju sensomotorycznego dziecka, pomogą poznać możliwości małych dzieci, zainicjują działania sprzyjające budowaniu relacji i więzi rodzica i dziecka. Na ofertę składają się warsztaty: Sensomotoryka smyka bryka, Sensorynki, Ruch Rozwija, ContaKids, Sensosmyki, Symfonia Sztuki oraz teatr i kino przyjazne sensoryczne.

2. FESTIWAL ZMYSŁY NIEDOCENIONE /wrzesień-październik 2020/ – innowacyjny zbiór warsztatów dla rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi w ośrodkach kultury i miejscach promujących kulturę. Uczestnicy poznają sposoby jak tworzyć ofertę przyjazną sensorycznie w domu i w swoim miejscu pracy. Finałem festiwalu będzie wydarzenie „Mały Twórca” – spotkanie pełnej swobodnej ekspresji artystycznej.

3. ŚLAD SENSORYCZNY – DOTKNIJ TEJ SZTUKI /październik-listopad 2020/ – wystawa sztuki współczesnej, pełna interaktywnych i sensorycznych elementów. Podczas zwiedzania dzieci zostaną zaproszone do współtworzenia i doświadczania sztuki w bezpośrednim kontakcie. Inspiracją wystawy są ślady przewijające się przez okres dzieciństwa, pierwsze artystyczne ślady dzieci i zabawa plastyczna.

4. KULTURA DOSTĘPNA SENSORYCZNIE /grudzień 2020/ – katalog powystawowy. Publikacja powstanie w wersji papierowej i elektronicznej (e-book). Jej treść wypełnią nasze doświadczenia z tworzenia oferty przyjaznej sensorycznie, wystawy, wskazówki i scenariusze zwiedzania.

Data realizacji projektu: czerwiec / grudzień 2020 r.
Miejsce wydarzeń: os. Górali 4, Kraków
Organizator: ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Partner: Instytut Malarstwa i Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Patroni medialni: Meloradio, Czas Dzieci, Kalendarz Imprez Nowohuckich, Głos. Tygodnik Nowohucki, Kulturatka, oKrakow.pl, ekoRodzice

 

Projekty

Komentarze są wyłączone.