Archiwum jubileuszu 40-lecia Klubu Kuźnia

17 października 2014 r., godz. 19:00
„Z mistrzejowickich pracowni…” – wystawa zbiorowa

„Z mistrzejowickich pracowni…” to tytuł zbiorowej wystawy malarstwa towarzyszącej obchodom czterdziestolecia Klubu „Kuźnia”. Do udziału zostali zaproszeni artyści związani zarówno z dzielnicą Mistrzejowice, jak i Klubem Kuźnia.

Artyści:
Marek Bieleń
Leszek Misiak
Zdzisław Pytel
Katarzyna Słysz
Danuta Urbanowicz
Witold Urbanowicz
Maria Kolber-Walczak
Stanisław Walczak

25 października 2014 r., godz. 17:00
Jubileusz 40-lecia Klubu Kuźnia

Spotkanie Jubileuszowe z okazji 40-lecia Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Wstęp za zaproszeniami.

W programie:
Prezentacja: Historia Kuźni w zdjęciach
Kuźnia filmowo – stare i nowe
Koncert w wykonaniu Lidii Jazgar i zespołu Galicja
Wystawa Z Mistrzejowickich pracowni

> Galeria
> Artykuł prasowy – Głos Tygodnik Nowohucki nr 44/2014 (1230)

Jestem stąd. Mistrzejowickie portrety ludzi kultury
Jest to cykl wydarzeń kulturalnych związany z przypadającym w 2014 roku 40-leciem Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, wielofunkcyjnej placówki kultury z Biblioteką i Galerią m, która w środowisku Mistrzejowic (Dzielnica XV) prowadzi różnorodną działalność kulturalno-społeczną i edukacyjną.

14 grudnia 2014 r., godz. 17:00
Jestem stąd… Mistrzejowickie portrety ludzi kultury
Anna i Kazimierz Lassakowie – górale z Nowej Huty.

W programie: pokazy zdjęć, filmów, muzyka, taniec. Wstęp wolny.

Anna i Kazimierz Lassakowie, goście grudniowego spotkania z cyklu: „Jestem stąd… Mistrzejowickie portrety ludzi kultury”, są założycielami znanych góralskich zespołów: Hamernik i Mały Hamernik. To niezwykła para ludzi z pasją, dla których autentyczny góralski folklor to sens życia, radość z przekazywania kolejnym pokoleniom tego, co najcenniejsze w naszej narodowej kulturze. W roku 2014 obchodzą jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. W uznaniu ich osiągnięć wielokrotnie honorowani nagrodami i medalami m.in. Zasłużony dla Kultury Polskiej, Złoty Krzyż Zasługi, Honoris Gratia, Honorowy Członek Związku Podhalan, tytuł Nowohucian Roku 2009.

Zespół Hamernik (hamernik to w podhalańskiej gwarze człowiek trudniący się wytopem i obróbką żelaza – hutnik) powstał w 1978 roku w Ośrodku Kultury C. K. Norwida, a jego pierwszy występ, z nadaniem zespołowi imienia, odbył się już w styczniu 1979 roku w Klubie Kuźnia. Od 1983 roku zespół działa w Nowohuckim Centrum Kultury, odnosząc liczne sukcesy na festiwalach krajowych i zagranicznych, podobnie, jak Mały Hamernik, który powstał w 1984 roku. Hamernicy znani są z wielu koncertów, na których prezentują wspaniały folklor Podhala, jego bogate obrzędy i tradycje.

Główny organizator: Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie, przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Krakowa.

22 listopada 2014 r., godz. 17:00
Spotkanie z krakowską aktorką Urszulą Grabowską

> Galeria
> Artykuł prasowy – Głos Tygodnik Nowohucki nr 48/2014 (1234)

Urszula Grabowska – aktorka teatralna i filmowa, należy do wybitnie utalentowanych aktorek młodego pokolenia. Krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego ukończyła w 2000 roku. Na II roku studiów zadebiutowała rolą Wiery Aleksandrowny w spektaklu Miesiąc na wsi w Teatrze Bagatela, który po studiach stał się jej rodzimym teatrem i któremu jest wierna do dziś. Jest gwiazdą tego teatru, zagrała m.in. znaczące role w spektaklach: Skrzypek na dachu, Woyzeck, Wujaszek Wania, Otello. Współpracuje również z Teatrem Stu – znakomite kreacje w sztukach Biesy oraz Hamlet.
Urszula Grabowska zagrała również w wielu filmach m.in. Świadek koronny, Ono, Układ zamknięty, Syberiada polska. Za wspaniałą rolę Joanny w głośnym filmie F. Falka Joanna otrzymała wiele znaczących nagród, w tym nagrodę Polskich Nagród Filmowych Orzeł i w 2011 roku nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmów w Moskwie.
Urszula Grabowska była gościem Klubu Kuźnia z okazji jego 40-lecia.
Spotkanie prowadził Dariusz Domański.

17 maja 2014 r., godz. 18:00
Rafał Marchewczyk i jego goście – spotkanie z kompozytorem, dyrygentem

W programie: pokaz fotografii archiwalnych, filmy, nagrania, pieśni, piosenki, muzyka.

Goście specjalni:
Krystyna Rościszewska – Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza
Piotr Boroń – twórca Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej
Ks. Prałat Józef Łuszczek z Parafii pw. św. M. M. Kolbego w Mistrzejowicach
Lidia Jazgar – prezenterka radiowa i telewizyjna, wokalistka zespołu Galicja
Ryszard Brączek – muzyk, kompozytor oraz Chór Vox Populi. Prowadzenie: Wiesława Wykurz

> Artykuł prasowy – Głos Tygodnik Nowohucki nr 22/2014 (1208)

22 marca 2014 r., godz. 17:00
Jerzy Ridan i jego goście

Spotkanie z reżyserem filmowym, scenarzystą, pedagogiem, animatorem kultury w Nowej Hucie. W programie: pokaz archiwalnych fotografii i filmów, oraz koncert gitarowy.

> Artykuł prasowy

Goście specjalni wieczoru:
Dorota Rudy-Rudkowska – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy
Jan Oberbek – światowej sławy wirtuoz gitary
Jerzy Kowynia – reżyser filmowy
Adam Gryczyński – fotograf, autor albumów o Nowej Hucie
Teatrzyk Dziecięcy ABC – po latach

Spotkanie z Jerzym Ridanem rozpoczęły prezentacje twórców i artystów związanych z Mistrzejowicami nie tylko adresem zamieszkania – osób wyjątkowych, kreatywnych, z inwencją i znaczącym dorobkiem twórczym. Oprócz Jerzego Ridana, związanego z Kuźnią zawodowo w latach 80-tych, w kolejnych prezentacjach planowany był udział: Rafała Marchewczyka – muzyka, kompozytora, dyrygenta krakowskich chórów, animatora kultury muzycznej, Lidii Jazgar – dziennikarki radiowej, prezenterki telewizyjnej, dyrektor artystycznej wydarzeń „Nowa Huta… Dlaczego nie?”, Urszuli Grabowskiej – krakowskiej aktorki teatralnej i filmowej, Anny i Kazimierza Lassaków – górali z Nowej Huty, założycieli zespołów góralskich „Hamernik” i 'Mały Hamernik”, animatorów kultury.

Klub Kuźnia