fbpx

Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa w sposób szczególny zajmuje się dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Nowej Huty. Korzysta przy tym z wieloletniego dorobku różnych działów Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, a obecnie współpracuje z nimi w tym zakresie.

Projekty poświęcone Nowej Hucie:

Ulice Nowej Huty w fioletowym kolorze na zielonym tle. Przewodnik pod tytułem Miejsca kultury w Nowej Hucie. Więcej informacji w rozwinięciu opisu.

Miejsca kultury w Nowej Hucie

Założeniem niniejszego przewodnika jest przybliżenie miejsc nieoczywistych, ale także tych znanych i rozpoznawalnych, które składają się na obraz nowohuckiego życia artystycznego, ujętego w prawie siedemdziesięcioletniej perspektywie czasu.
Niebieska tablica z nazwą ulicy "Aleja Przyjaźni" wykonana białym fontem Tadek. W tle różowo-szare niebo.

Font „Tadek”

Font „Tadek” to autorski krój pisma w formie cyfrowej, inspirowany historycznym liternictwem stosowanym na tabliczkach adresowanych i numerycznych Nowej Huty.

Nowa Huta od NATURY strony

„Nowa Huta od NATURY strony” to projekt zrealizowany w 2020 r. w trudnym czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. W ramach przedsięwzięcia odbyły się cztery spacery tematyczne po Łąkach Nowohuckich oraz siedem wypraw szlakami przyrodniczymi dzielnicy, podczas których prezentowane były wszystkie formy zieleni miejskiej.

Literacki przewodnik po Nowej Hucie

„Literacki przewodnik po Nowej Hucie” to projekt zrealizowany w 2019 r. W jego trakcie wydano książkę dr Anny Grochowskiej oraz zrealizowano wydarzenia ją zapowiadające. Na kartach publikacji Autorka zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Nowej Hucie. Przemierzamy wraz z nią tę część Krakowa w czasie i przestrzeni, tropami ogromnej liczby publikacji.

Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie

„Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” to projekt zrealizowany w 2019 r. Był to cykl spacerów i prelekcji, podczas których opowiadaliśmy o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat braliśmy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Podsumowaniem wydarzeń działań jest recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt zrealizowano w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.

Nowa Huta – architektoniczny portret miasta

„Nowa Huta – architektoniczny portret miasta” to projekt zrealizowany w 2018 r. Składał się na niego cykl działań animacyjno-edukacyjnych w postaci spacerów i zwiedzania, portretujących architektoniczne dziedzictwo kulturowe Nowej Huty z drugiej połowy XX w. W ramach przedsięwzięcia wydana została recenzowana publikacja. Powstały też wizualizacje najważniejszych nowohuckich obiektów, wykorzystane m.in. w projekcie serii gadżetów promujących lokalne dziedzictwo kulturowe. Projekt został zrealizowany we współpracy z Fundacją Instytut Architektury.

Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie

„Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” to projekt zrealizowany w 2017 r. Złożyły się na niego działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Przedsięwzięcie zakończyło wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej.

Korowód Nowohucki

„Korowód Nowohucki” to działania, podczas których przypominane są postaci istotne dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii i – będąc ważnymi dla miejscowej społeczności – ilustrują dzieje lokalnej kultury.

Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich

Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich to szlak kulturowy na terenie Nowej Huty, rozumianej jako pięć tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta. Powstał w ramach projektu o tej samej nazwie, zrealizowanego w 2018 r. przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie i Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Krakowa.
Logotyp Pracowni Animacji Ekologicznej.

Łąki Nowohuckie

Łąki Nowohuckie to niezwykłe miejsce objęte ochroną prawną (użytek ekologiczny i obszar Natura 2000), położone w pradolinie Wisły, a jednocześnie w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Centralnego w Nowej Hucie. Zajmują obszar 57,17 ha. Wyjątkowo bogata flora i fauna Łąk Nowohuckich charakterystyczna dla podmokłych, bagiennych terenów wtopiona w miejską tkankę to w dzisiejszych czasach unikalne zjawisko nie tylko na miarę Europy.

Ogrody Nowej Huty

Projekt „Ogrody Nowej Huty” realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym, powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porządkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian.
image

Od Wandy do Sendzimira

Konkurs organizowany od 2001 r. dla szkół gimnazjalnych, a od 2004 r. również dla szkół średnich. Dla młodzieży, zwłaszcza tej mieszkającej w Nowej Hucie, jest to ważny element edukacji regionalnej i cieszy się dużym zainteresowaniem. Dla drużyn zgłoszonych przez szkoły do konkursu przewidziane są m. in. wykłady, pokazy filmów, spotkania tematyczne oraz wyprawy edukacyjne. Podczas comiesięcznych spotkań, młodzież uczestnicząca w konkursie poznaje nowohuckie zabytki i niezwykłe wydarzenia społeczno- polityczne, które rozgrywały się w Nowej Hucie.

Nowohucka Kronika Filmowa

Nowohucka Kronika Filmowa istnieje od 2004 roku. Jej producentem jest Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Swoim pomysłem nawiązuje do Polskiej Kroniki Filmowej, która do połowy lat 90. poprzedzała wszystkie filmy w polskich kinach. NKF pokazuje jednak rzeczywistość tylko jednej dzielnicy – Nowej Huty. W każdym odcinku widzowie mogą znaleźć felietony poświęcone ciekawym wydarzeniom kulturalnym i społecznym, filmowe portrety nowohucian, opowieści o niezwykłych miejscach i cennych zabytkach, historie z przeszłości. Często pojawiają się materiały archiwalne, które z determinacją staramy się wyciągać z wszelkich archiwów i zbiorów.