24 czerwca 2023 | 10:00-14:00
Start: Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5
Wstęp: 50 zł dla wolnych słuchaczy. Obowiązują zapisy (do 23 czerwca 2023) przez formularz: [LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]
Lato to przede wszystkim czas wycieczek i podróży, nie inaczej jest w Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa, lubimy działać w terenie, nie tylko spacerowo! Czerwcową porą ruszamy z tradycyjnym już objazdem szlakiem najważniejszych parków i zabytków z zakresu architektury sakralnej, dworskiej i pałacowej z terenów wsi, na których powstała Nowa Huta. Zwiedzimy Pleszów, Branice, Ruszczę, Wadów i Łuczanowice. Uczestnicy i uczestniczki wyjazdu poznają bardzo odległą, bo sięgającą czasów średniowiecza, historię tych ziem. Obejrzą dawne wiejskie układy urbanistyczne (min. ulicowy, sakowy), zwiedzą zabytkowy XVII-wieczny dwór w Branicach, dziś zwany potocznie lamusem, zobaczą gotycki kościół w Ruszczy oraz klasycystyczny w Pleszowie. Zapoznają się z dziejami ewangelików ziemi krakowskiej, którzy w dawnych wiekach zamieszkiwali Łuczanowice. Obejrzą przydrożne krzyże i kapliczki, czy historię cmentarza w Łuczanowicach. Posłuchają opowieści o możnych rodach i zwykłych ludziach, którzy przez wieki mieszkali na tych ziemiach. Zobaczą czym się trudnili, jakie mieli aspiracje, zajęcia, w co wierzyli. Będzie to podróż prawdziwie sentymentalna, pałacowymi drogami i parkowymi alejkami, czy w istocie zapomnianego dziedzictwa Nowej Huty?
Prowadzące: Elżbieta Urbańska-Klapa – animatorka edukacji ekologicznej i kultury ogrodniczej. Z wykształcenia ogrodnik i projektant terenów zieleni. Autorka i realizatorka szeregu inicjatyw ekologicznych dla młodzieży i dorosłych, m.in. Młodym okiem na zieleń, Ogrody Nowej Huty, Pnącza dla Krakowa, Łąki Nowohuckie jakich nie znacie, Nowa Huta od NATURY strony, Teraz w zielone gramy!
Monika Kozioł − historyczka sztuki, kuratorka wystaw oraz projektów pozawystawienniczych z zakresu sztuki współczesnej, autorka tekstów na temat sztuki po 1945 roku. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowego Studium Muzeologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zarządzania kulturą w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W latach 2010–2022 pracowniczka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, gdzie m.in. pełniła funkcję kierowniczki działu zbiorów, głównej inwentaryzatorki oraz redaktorki naczelnej czasopisma „MOCAK Forum”. Obecnie pracuje w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida, gdzie kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa. Kuratorka oraz współkuratorka ponad 40 wystaw. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatka Stypendium Twórczego Miasta Kraków. Szczególnie interesuje ją sztuka współczesna Europy Środkowo-Wschodniej oraz historia rozwoju środowiska artystycznego Nowej Huty w Krakowie w latach 60. i 70. XX wieku.
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
- czas trwania wycieczki to ok. 4 godzin.
- miejsce zbiórki przed Ośrodkiem Kultury Norwida, os. Górali 5
- wyjazd przeznaczony dla młodzieży, studentów, osób dorosłych
- obowiązują zapisy, cena biletu: 50 zł.
- dodatkowe informacje: u.tlomak@okn.edu.pl, tel. 12 644 27 65 w. 21
Kontakt:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21,
nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
https://www.facebook.com/NHlabOKN