fbpx

Historyczne i współczesne ogrody Niemiec. Webinar w ramach projektu Ogrody Nowej Huty. Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz

Z prawej strony widać drzewa i krzewy. U góry napis "poznajemy ogrody historyczne i współczesne ogrody Niemiec" na różowym tle. 11 lutego 2023, godz. 11:00. Kliknij by poznać szczegóły.

11 lutego 2023 r., godz. 11:00.
www.okn.clickmeeting.com, www.facebook.com/OgrodyNowejHuty

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy przez formularz: [LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO]

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Ogrody Nowej Huty. Tym razem, w towarzystwie dr Marii Lankosz-Mróz, będziemy spacerować po niemieckich ogrodach.

Do najpiękniejszych i największych historycznych ogrodów w Niemczech należą niewątpliwie Ogrody Królewskie (Herrenhäusen Gärten) w Hannowerze, które powstały w XVII w. Na powierzchni 135 hektarów hannowerscy elektorzy i królowie założyli cztery ogrody tematyczne w różnych stylach: Wielki Ogród (Großer Garten), Ogród Górski (Berggarten), Ogród Jerzego (Georgengarten) oraz Ogród Welfów (Welfengarten). Udało się tu zachować do dziś w niezmienionej formie najważniejsze style sztuki ogrodowej: barokowe ogrody w stylu francuskim, angielski park krajobrazowy oraz ogród botaniczny. By je zwiedzić trzeba poświęcić co najmniej jeden cały dzień.

Na pograniczu polsko-niemieckim (2 godziny jazdy od Wrocławia) znajduje się kolejny bardzo ciekawy park historyczny – Park Mużakowski (Muskauer Park). Założycielem parku był książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, który po licznych podróżach, w tym do Anglii, zachwycił się parkami krajobrazowymi. W 1811 roku odziedziczył po zmarłym ojcu posiadłość w Muskau nad Nysą i tam na powierzchni 728 ha, po obu stronach Nysy Łużyckiej, założył wspaniały park krajobrazowy. Obecnie po stronie polskiej znajdują się 522 ha całego założenia parkowego, a po stronie niemieckiej 206 ha. Centralna część parku z zamkiem i innymi zabudowaniami rezydencjalnymi znajduje się po zachodniej stronie rzeki przy niemieckiej miejscowości Muskau.  

Park Rododendronów w Kromlau, położony nieopodal Mużakowa, został założony w połowie XIX w. Oprócz pięknej roślinności, na terenie parku znajdują się XIX-wieczne obiekty architektoniczne, w tym niesamowity, zbudowany z bazaltowych głazów, most Rakotza, zwany Mostem Diabła. Parabola mostu stanowi połowę idealnego koła, którego odbicie w wodzie tworzy iluzję kamiennego okręgu. 

Całkiem współczesnym przykładem nowoczesnego parku i zarazem udanej rekultywacji terenów po kopalnictwie odkrywkowym jest założony na początku XXI wieku Park Głazów Narzutowych w Nochten (Lausitzer Findlingspark Nochten), usytuowany na terenie dawnej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Ten obecnie największy ogród alpejski w Europie jest jednocześnie ważnym obiektem turystycznym na obszarze sztucznie utworzonego Pojezierza Łużyckiego. Na jego terenie posadzono blisko 100 tysięcy roślin – bylin, krzewów i drzew, które wraz z 7 tysiącami ogromnych głazów narzutowych tworzą o każdej porze roku niepowtarzalny krajobraz.

dr Maria Lankosz-Mróz – botanik, długoletni pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (od 1974 do 2021). Członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego, działa w Sekcji Ogrodów Botanicznych i Arboretów PTB, w ramach której zajmuje się działalnością popularyzatorską i edukacyjną. Jest zapalonym fotografikiem przyrodniczym i podróżnikiem, a także miłośniczką gór i turystki górskiej. Współorganizatorka licznych wypraw botanicznych, których celem jest poznawanie szaty roślinnej oraz ogrodów innych stref klimatycznych – głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza Śródziemnego.

Ogrody Nowej Huty to inicjatywa działająca od roku 2011, której głównym celem jest propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii oraz integracja społeczności wokół nowohuckiej zieleni. Skierowana jest do mieszkańców Nowej Huty oraz wszystkich sympatyków dzielnicy. Tworzona w partnerstwie z firmą ArcelorMittal Poland.

Kontakt:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/OgrodyNowejHuty

AktualnościAktualnościNowohuckie Laboratorium Dziedzictwa

Komentarze są wyłączone.