fbpx

Projekty ARTzony

W środku biały napis zanim dotknę sztuki. Po obu stronach kolorowe gałązki z kwiatami: bladoniebieskimi, fioletowymi i czerwonymi. Zanim dotknę sztuki kultura dostępna dla dzieci.

Zanim dotknę sztuki, czyli kultura dostępna dla dzieci

„Zanim dotknę sztuki – kultura dostępna dla dzieci” to projekt wspierający dzieci wysoko wrażliwe w dostępie do oferty przyjaznej dla ich zmysłów i wspierającej ich rozwój. W projekcie zaplanowaliśmy działania, które pomogą najmłodszym oraz ich rodzicom i innym osobom z najbliższego otoczenia przygotować się na kontakt z kulturą.
Malowany chłopiec z krótkimi różowymi włosami i dziewczynka z długimi czerwonymi włosami bawią się z niebieskimi i białymi ptaszkami na łące. W tle domek z czerwonym dachem i dymkiem unoszącym się z komina. Niebiesko-białe niebo z ocami i delikatnym uśmiechem. Potęga marzeń. Wyjątkowe historie powszechne dom kultury. 2022. Więcej informacji we wpisie.

WYJĄTKOWE HISTORIE POWSZECHNE. DOM KULTURY | 2022

Drugi rok projektu wykorzystującego innowacyjne działania artystyczne o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i silnym nacechowaniu arteterapeutycznym. Jego celem jest rozbudzenie kreatywności, czynnika warunkującego rozwój społeczności lokalnych, rozwijanie zdolności artystycznych, zaktywizowanie uczestników do działań twórczych, a przede wszystkim procesowe odbudowanie publiczności po czasie kryzysu wywołanego pandemią Covid-19.
Baner promujący wydarzenie "Norwid Festiwal 2021". Po prawej stronie wizerunek Norwida z prawego profilu, niewyraźna w szarych barwach, osadzona na tle czerwonego koła. Po lewej stronie pełna nazwa festiwalu: "Norwid Festiwal 2021. Dopokąd idę...!"

Norwid Festiwal 2021

Krakowska odsłona obchodów Roku C. K. Norwida z okazji 200-lecia jego urodzin pod hasłem „Dopokąd idę!...”. Projekt popularyzuje postać i twórczość Norwida – jednego z najważniejszych autorów w literaturze polskiej.
Grafika promująca projekt "Mała letnia akademia folkloru". W lewej części obrazka motywy ludowe w kolorach zielonym, fioletowym i pomarańczowym na czarnym tle. Po prawej stronie nazwa inicjatywy.

Mała LETNIA AKADEMIA FOLKLORU 2021

Projekt adresowany do najmłodszych mieszkańców Krakowa. W trakcie wydarzenia, typowo miejska dzielnica - Nowa Huta - stanie się przestrzenią folkloru, muzyki, tradycji i rękodzieła ludowego. Uczestnicy poznają charakterystyczne dla kultury ludowej znaczenia, elementy i zastosowania kultywowane dawniej i obecnie w regionie.
Dwoje ludzi robiących zdjęcia. Siedzą przy stoliku. Fotografia w kolorach czarno-białych z elementami kolorów niebieskiego i zielonego w tle.

KULTURA. PRZESTRZENIE INSPIRACJI 2021

Odbiorcą projektu są kadry kultury: edukatorzy/animatorzy kultury, menedżerzy, twórcy oraz studenci edukacji kulturalnej. Celem jest wdrożenie kompleksowego programu szkoleniowego, który będzie wspierał rozwój zawodowy i profesjonalizację kadr kultury, podnosił kompetencje kulturowe, zarządcze, artystyczne, estetyczne, twórcze oraz z obszaru promocji działań pracowników sektora kultury i sektorów kreatywnych.
Fotoświaty.

Fotoświaty 2021

Projekt skierowany do społeczności lokalnej Nowej Huty, angażujący „zwykłych ludzi”. Jego celem jest wzmocnienie lokalnej tożsamości, wsparcie działań edukacyjno-animacyjnych i twórczych oraz integracja lokalnego środowiska. W jego ramach zaplanowano cykl 6 warsztatów dotyczących roli pamięci, dziedzictwa i tożsamości w budowaniu wspólnoty pn. „FOTOŚWIATY – Szkoła Dobrych Opowieści”, edukacyjno-animacyjne działania w terenie prowadzone przez zespół Nowohuckich Archiwistek Społecznych, a także wystawę finałową wraz z publikacją podsumowującą.

WYJĄTKOWE HISTORIE POWSZECHNE. DOM KULTURY | 2021

Projekt wykorzystujący innowacyjne działania artystyczne o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i silnym nacechowaniu arteterapeutycznym. Jego celem jest rozbudzenie kreatywności, czynnika warunkującego rozwój społeczności lokalnych, rozwijanie zdolności artystycznych, zaktywizowanie uczestników do działań twórczych, a przede wszystkim procesowe odbudowanie publiczności po czasie kryzysu wywołanego pandemią Covid-19.

Kultura. Przestrzenie inspiracji 2020

"Kultura. Przestrzenie inspiracji" to gigantyczna dawka wiedzy dla animatorów, menadżerów, instruktorów, twórców oraz studentów kształcących się w obszarze animacji i edukacji kulturalnej z regionu Małopolski. To spotkania z autorytetami w zakresie zarządzania w kulturze, ekspertami marketingu, praktykami w obszarze animacji kultury, a także znawcami przestrzeni publicznej. To cztery dni wykładów i zajęć, paneli dyskusyjnych i warsztatów.

Letnia Akademia Folkloru 2020

Trzecia edycja wydarzenia promującego tradycje i kulturę ludową regionu. Tym razem poszerzamy krąg naszych zainteresowań i prezentujemy szereg aktywności twórczych inspirowanych sztuką ludową województwa Małopolskiego.

Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci

Projekt „Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci” to szereg działań artystycznych inicjujących zmiany w myśleniu o małych dzieciach jako odbiorcach sztuki. Projekt odpowiada na potrzeby najmłodszych i ich rodzin, stwarza warunki do uczestnictwa dzieci w kulturze nie pomijając przy tym dzieci wysoko wrażliwych, z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego.

Kreacje. W sieci kultury

Zadanie, którego celem jest zainicjowanie działań, które przyczynią się do większego zaangażowania OKN w życie społeczności lokalnej Nowej Huty, poprzez wsparcie inicjatyw lokalnych oraz ich pomysłodawców.

Buntowniki

BUNTOWNIKI to artystyczny projekt muzyczno-filmowy. Opowieść o historii i ludziach z Nowej Huty przedstawiona wybranymi fragmentami twórczości Cypriana Kamila Norwida. Rozpoczyna się hołdem dla ziemi i mieszkańców terenów, na których powstała dzielnica, by dalej przeprowadzić odbiorcę przez najważniejsze momenty historii Nowej Huty i Nowohucian.

70 wersów Nowej Huty

70 WERSÓW NOWEJ HUTY to projekt muzyczno – filmowy zrealizowany w oparciu o muzykę i kulturę hip hop. W jego ramach powstał utwór muzyczny wraz z wideoklipem, opisujący historię i własne doświadczenia artystów hip hopowych, rodowitych nowohucian.

Nowa Huta 70. Przestrzeń uwolniona

Działania artystyczne, będące wartością samą w sobie, stały się polem do wprowadzania zmian w myśleniu o Nowej Hucie i o jej przestrzeniach kultury. Projekt był ważnym wydarzeniem artystyczno-społecznym zrealizowanym w szczególnym  dla dzielnicy roku, w którym społeczność lokalna świętowała jej 70. rocznicę powstania.

Aplikacja Kultura

Projekt realizowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edukacja, priorytet Edukacja medialna i informacyjna. Składają się na niego warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów dotyczące nowych mediów oraz filmu i animacji.

Kreatywna Nowa Huta 2015

Kontynuacja działań prowadzonych przez ARTzonę w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014.

Kreatywna Nowa Huta 2014

Projekt realizowany przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida od maja do listopada 2014 r. Dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014.

ARTzona – nowohucka przestrzeń kreatywna – modernizacja i remont

Modernizacja i remont wnętrza budynku ARTzony Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w 2013 r. dofinansowane zostały w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rozwój infrastruktury kultury, priorytet Infrastruktura domów kultury przy udziale środków własnych.

ReNewTown. New Post-Socialist City: Competitive and Attractive

Głównym celem projektu było zapewnienie zrównoważonego rozwoju miast w krajach byłego bloku wschodniego poprzez zmniejszanie dysproporcji i poprawę jakości życia ich mieszkańców. Projekt ReNewTown dążył do zmniejszenia różnic pomiędzy obszarami, które powstały bądź intensywnie rozwijały się w latach realnego socjalizmu, a pozostałymi dzielnicami danego miasta.

Projekty Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa

Szlak nowohuckich neonów

Szlak nowohuckich neonów

Projekt przypominający neonowe dziedzictwo Nowej Huty. Jego realizację rozpocznie kwerenda, w efekcie której powstanie lista podstawowych informacji nt. nowohuckich neonów wraz z ich lokalizacjami. Na tej podstawie wytyczony i opracowany zostanie szlak z bardziej szczegółowymi opisami neonów: historycznych istniejących, historycznych nieistniejących, historycznych zrekonstruowanych i współczesnych.
Baner promujący wydarzenie "Norwid Festiwal 2021". Po prawej stronie wizerunek Norwida z prawego profilu, niewyraźna w szarych barwach, osadzona na tle czerwonego koła. Po lewej stronie pełna nazwa festiwalu: "Norwid Festiwal 2021. Dopokąd idę...!"

Norwid Festiwal 2021

Krakowska odsłona obchodów Roku C. K. Norwida z okazji 200-lecia jego urodzin pod hasłem „Dopokąd idę!...”. Projekt popularyzuje postać i twórczość Norwida – jednego z najważniejszych autorów w literaturze polskiej.
Grafika promująca wydarzenie "Teraz w zielone gramy". Całość na ciemnozielonym tle. Na górze szary blok mieszkalny z elementami roślinności. W lewym dolnym rogu dwie postaci w stylu retro, w prawym dolnym rogu żółte kwiatki.

Teraz w zielone gramy!

Projekt zakładał prowadzenie działań z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego Nowej Huty. Celem było pobudzenie i ukierunkowanie rekreacyjnej aktywności mieszkańców, zarówno dzielnicy jak i całego Krakowa, do aktywnego poznawania cennych przyrodniczo terenów.
Trzech mężczyzn ubranych w tradycyjne stroje, przedstawieni na czarno-biało, w prawej części grafiki. W centrum - koło w bladych kolorach niebieskim i beżowym. W lewej części logo Raptularza. Beżowe tło.

Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie

Raptularz to barwna, historyczna księga z zapiskami bieżących spraw, ale też wydarzeń ważnych i doniosłych chwil, wokół których toczyło się życie rodu, a także całej wspólnoty. W ramach projektu chcemy cofnąć się w czasie, by przypomnieć przemiany życia codziennego, kulturalnego i gospodarczego terenów Nowej Huty oraz pokazać jak daleko sięga ich historia.
Logotyp Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury imienia Cypriana Kamila Norwida.

LOTNE

Projekt zakładający przeprowadzenie otwartych warsztatów tworzenia latawców dla dzieci i ich rodziców/opiekunów. Zadanie realizowane w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.​

Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury 2020

Interdyscyplinarne warsztaty dla studentów architektury (i kierunków pokrewnych) oraz architektów z całej Polski. Tegoroczna, krakowska edycja poruszała zagadnienie lokalnej tożsamości i relacyjności.

Nowa Huta od NATURY strony

Projekt z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego najbardziej zielonej części Krakowa. Zakłada organizację weekendowych rodzinnych spacerów poznawczo-badawczych organizowanych dla mieszkańców Nowej Huty i Krakowa.
Logotyp Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury imienia Cypriana Kamila Norwida.

Nowa Huta 2.2

„Nowa Huta 2.2.” to projekt z zakresu edukacji regionalnej realizowany w 2020 r. Adresowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych z terenu Dzielnicy XVI Bieńczyce. Tematyka projektu dotyczy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Bieńczyc, a jego koncepcja oparta jest o ideę gamifikacji, czyli angażowania uczestników w zdobywanie wiedzy poprzez wykorzystanie mechaniki gier.

Literacki przewodnik po Nowej Hucie

„Literacki przewodnik po Nowej Hucie” to projekt zrealizowany w 2019 r. W jego trakcie wydano książkę dr Anny Grochowskiej oraz zrealizowano wydarzenia ją zapowiadające. Na kartach publikacji Autorka zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Nowej Hucie. Przemierzamy wraz z nią tę część Krakowa w czasie i przestrzeni, tropami ogromnej liczby publikacji.

Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie

„Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” to projekt zrealizowany w 2019 r. Był to cykl spacerów i prelekcji, podczas których opowiadaliśmy o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat braliśmy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Podsumowaniem wydarzeń działań jest recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt zrealizowano w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.

Nowa Huta – architektoniczny portret miasta

„Nowa Huta – architektoniczny portret miasta” to projekt zrealizowany w 2018 r. Składał się na niego cykl działań animacyjno-edukacyjnych w postaci spacerów i zwiedzania, portretujących architektoniczne dziedzictwo kulturowe Nowej Huty z drugiej połowy XX w. W ramach przedsięwzięcia wydana została recenzowana publikacja. Powstały też wizualizacje najważniejszych nowohuckich obiektów, wykorzystane m.in. w projekcie serii gadżetów promujących lokalne dziedzictwo kulturowe. Projekt został zrealizowany we współpracy z Fundacją Instytut Architektury.

Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie

„Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” to projekt zrealizowany w 2017 r. Złożyły się na niego działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Przedsięwzięcie zakończyło wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej.

Korowód Nowohucki

„Korowód Nowohucki” to działania, podczas których przypominane są postaci istotne dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii i – będąc ważnymi dla miejscowej społeczności – ilustrują dzieje lokalnej kultury.

Ogrody Nowej Huty

Projekt „Ogrody Nowej Huty” realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym, powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porządkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian.

Elektrosmog a człowiek – zagrożenia a mity

„Elektrosmog a człowiek - zagrożenia a mity” to całoroczny program edukacyjny skierowany do pedagogów i młodzieży krakowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020. Jego tematem jest elektrosmog, czyli zanieczyszczenie środowiska przez sztuczne pole elektromagnetyczne.

Miasto-Ogród

Projekt „Miasto-Ogród” realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej od 1995 r. pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa oraz przy współpracy z Wydziałem Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Ma na celu podnoszenie poziomu kultury ogrodniczej mieszkańców Krakowa, wyszukiwanie i promowanie pozytywnych przykładów społecznych inicjatyw na rzecz zieleni miejskiej, inspirowanie, nagradzanie, a także wspieranie działań miejskich ogrodników Krakowa. Realizowany jest w formie corocznych, ogólnokrakowskich konkursów pn. „Ogrody sąsiedzkie” i „Pnącza dla Krakowa”.

Projekty Klubu Kuźnia

Zielona grafika z elementami roślinności i bloku mieszkalnego. W centrum nazwa wydarzenia na różowo.

Zielone Mistrzejowice

Weekendowy program kulturalny realizowany przez trzy letnie tygodnie, od 18 czerwca do 3 lipca 2021 r. na terenach zielonych Mistrzejowic i w Klubie Kuźnia OKN. To czas spotkań, relaksu, dobrej zabawy i wymiany artystycznej. W programie strefa wypoczynku i relaksu, artystyczne plenery, warsztaty teatralne, rękodzielnicze, Food Trucki, joga na łące, wycieczki rowerowe i zabawy podwórkowe.

Kino pod chmurką

Projekt polegający na organizacji darmowych pokazów filmowych dla mieszkańców Dzielnicy XV Mistrzejowice. Realizowany jest od 2018 roku i doczekał się już trzech edycji. Obecnie (od czerwca do września 2021 r.) realizowana jest czwarta odsłona projektu. Oprócz oglądania filmów mieszkańcy Mistrzejowic mogą także brać udział w imprezach towarzyszących: kreatywnych warsztatach, festiwalu Food Trucków i wielu innych wydarzeniach.

ZNAKI KULTURY – nowohuckie opowieści

Filmowe spacery po nieoczywistej Nowej Hucie. Artystyczny ferment twórczy, nowatorskie rozwiązania architektoniczne i dorobek kulturowy Nowej Huty od czasów PRL-u pokazujemy poprzez filmowe opowieści. W realizacji filmów wzięli udział historycy, historycy sztuki, architekci. Wyreżyserował je Krzysztof Ridan.

Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich

Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich to szlak kulturowy na terenie Nowej Huty, rozumianej jako pięć tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta. Powstał w ramach projektu o tej samej nazwie, zrealizowanego w 2018 r. przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie i Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Krakowa.

Mistrzejowicki Szlak Kulturowy

Ideą projektu było stworzenie szlaku kulturowego w oparciu o potencjał Mistrzejowic XV dzielnicy Krakowa, jej historii i dziedzictwa kulturowego. Szlak został wyznaczony, a informacje o nim i obiektach, które zostały wpisane w szlak, są dostępne w wersji internetowej.

Tajemnice Mistrzejowic

Tajemnice Mistrzejowic to projekt edukacyjno-artystyczny, aktywizujący społeczność dzielnicy Mistrzejowice w Nowej Hucie. Projekt składa się z różnorodnych elementów edukacji historycznej, kulturowej i obywatelskiej.

Smaki Kultury

Smaki Kultury to międzypokoleniowy projekt, łączący starszych i młodszych pasjonatów kultury i sztuki kulinarnej. Organizowane spotkania były miejscem dialogu, inspirującej rozmowy, wspólnego gotowania, wymiany myśli, wiedzy i przepisów kulinarnych.

Kraków literacki. Przewodnik kulturalny

Projekt składający się ze spotkań z redaktorami/przedstawicielami pięciu wybranych krakowskich wydawnictw pokazujący potencjał literacki Krakowa związany ze środowiskiem intelektualnym Miasta.

Projekty Biblioteki Klubu Kuźnia

Mistrzejowickie spotkania z poezją dla dzieci

Cykl spotkań dla uczniów szkół podstawowych z krakowskiej dzielnicy Mistrzejowice, podczas których staraliśmy się pokazać uczestnikom poezję jako wartościową, nowoczesną i ciekawą formę literacką oraz zachęcić ich do samodzielnego jej czytania.

Kraków literacki. Przewodnik młodego czytelnika

Cykl trzech wykładów/spotkań dla uczniów starszych klas szkół podstawowych, prezentujący Kraków jako miasto sprzyjające kulturze literackiej i czytelniczej.

Kraków literacki. Szkice do portretu miasta

Cykl złożony z wykładów i warsztatów literackich, był próbą pokazania współczesnego Krakowa w całej jego symbolicznej niejednoznaczności oraz w literackim kontekście porównawczym do wizerunków innych miast, nie tylko polskich.

Kraków literacki. Przewodnik kulturalny

Projekt składający się ze spotkań z redaktorami/przedstawicielami pięciu wybranych krakowskich wydawnictw, ukazujący potencjał literacki Krakowa oraz jego związki ze środowiskiem intelektualnym Miasta.