fbpx
Baner reklamujący imprezę, na środku żółty napis IX ŚWIĘTO RODZINY KRAKOWSKIEJ 21-23.05.2021 W OŚRODKU KULTURY NORWIDA. W tle rozmyte zdjęcie krakowskich błoń.

IX Święto Rodziny Krakowskiej w NHlab

22 maja 2021 r., godz. 10:00-13:00 // Tajemniczy Ogród, ARTzona, os. Górali 4
7. NOWOHUCKIE ROŚLINOBRANIE

Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza w sobotnie popołudnie do Tajemniczego Ogrodu przy ARTzonie (os. Górali 4) na warsztaty ogrodnicze oraz samoobsługową wymianę roślin.

W programie wydarzenia:

10:00-13:00 | Samoobsługowa wymiana roślin, sadzonek i nasion
Miłośników roślin i ogrodów zapraszamy do dzielenia się swoimi nadwyżkami roślinnymi – z balkonów, parapetów, czy z przydomowych ogrodów. Sadzonki do wymiany należy przygotować: umieścić w oddzielnych doniczkach lub opakowaniach oraz opisać nazwą rośliny. Będzie je można zostawić na specjalnie przygotowanych stołach, z których również będzie można zabrać inną roślinę do domu.

10:00 | Miniogródki – rodzinne warsztaty tworzenia indywidualnych kompozycji doniczkowych
Z przygotowanych materiałów uczestnicy warsztatów – pod opieką ogrodnika – zaaranżują doniczkę według swojego pomysłu.

Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
– limit miejsc: 15 os.
– wstęp wolny

11:30 | Mały florysta – rodzinne warsztaty tworzenia roślinnych ozdób (wianków, kotylionów, bukietów)
Warsztaty będą okazją do nauki rozpoznawania roślin oraz ich komponowania w wybrany przez siebie sposób.

Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
– limit miejsc: 15 os.
– wstęp wolny

 

23 maja 2021 r., godz. 9:00-11:00 // miejsce zbiórki podane zostanie zapisanym uczestnikom
ŁĄKI NOWOHUCKIE O PORANKU – SPACER

Poranny spacer po Łąkach Nowohuckich dla rodzin i dzieci wraz z opiekunami, podczas którego uczestnicy będą podglądać jak przyroda budzi się po nocy oraz wysłuchają opowieści o walorach przyrodniczych i krajobrazowych użytku ekologicznego.

Łąki Nowohuckie to jeden z dwóch użytków ekologicznych znajdujących się na terenie Nowej Huty. Zajmuje powierzchnię ponad 57 ha, a położony jest zaledwie około 200 m na południe od Placu Centralnego. Ustanowiony w roku 2003 r. użytkiem ekologicznym w wyniku społecznego działania wielu organizacji ekologicznych, instytucji i naukowców. W roku 2009 włączony do sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej – Natura 2000. Na terenie Łąk Nowohuckich chronione jest bogactwo gatunkowe roślin i zwierząt charakterystycznych dla półnaturalnych zbiorowisk roślinnych (łąk podmokłych) doliny Wisły. Można ich tutaj wyróżnić aż 10. Są to m.in. łąki wilgotne, świeże i szuwar trzcinowy. Spotkamy tu także blisko 34 gatunki ptaków gniazdujących i ponad 25 gatunków żerujących i zalatujących na Łąki.

Prowadzenie: Elżbieta Urbańska-Kłapa.

Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
– limit miejsc: 15 os.
– wstęp wolny

 

23 maja 2021 r., godz. 11:00-13:00 // Skwer Budowniczych Nowej Huty, os. Centrum E
PODNIEBNE FIGLE-MIGLE – RODZINNE WARSZTATY TWORZENIA LATAWCÓW

Rodzinne warsztaty w piknikowej atmosferze, które będą okazją do zrobienia własnego latawca i ozdobienia go wybranym motywem przyrodniczym Łąk Nowohuckich. Na zakończenie odbędą się pierwsze loty testowe wykonanych latawców. Zapraszamy wszystkich samozwańczych asów przestworzy: lotników, pilotów, szybowników, baloniarzy, kosmonautów i aeronautów.

W piknikowej atmosferze, ale pod bacznym okiem instruktorów – arcymistrzów i czempionów chałupniczego modelarstwa – uczestnicy warsztatów najpierw krok po kroku zbudują latawce, a następnie będą je ozdabiać wybranym motywem przyrodniczym Łąk Nowohuckich. Z gotowymi modelami  (po ich wstępnym przymusowym uziemieniu) wykonamy pierwsze loty testowe. Sprawdzimy czy nasze latawce robią właśnie to do czego zostały stworzone – unosząc się na wietrze i pobijając niebo!

Organizator zapewnia wszystkie materiały niezbędne do budowy latawca. Nie zapewnia jednak koców piknikowych. Prosimy przynieść ze sobą np. karimatę, matę lub koc piknikowy do rozłożenia (siedzenia) na trawie podczas warsztatów.

Prowadzenie: Magdalena Kotula.

Obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ TUTAJ
– limit miejsc: 15 os.
– wstęp wolny

 

Uwaga! W związku z obowiązującym stanem epidemii program może ulec zmianie. Szczegółowe informacje i zasady udziału publikowane są na bieżąco na stronach: www.nhlab.okn.edu.pl i www.facebook.com/NHlabOKN.

IX Święto Rodziny Krakowskiej w NHlab – cykl wydarzeń rodzinnych o tematyce ekologicznej realizowanych w ramach projektu „Ogrody Nowej Huty”, w partnerstwie z ArcelorMittal Poland.

Ogrody Nowej Huty – projekt realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym, powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porządkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian. Podczas projektu powstało 16 ogrodów oraz zostało zagospodarowane patio Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) na Zielony Warsztat – Pracownię Młodego Ogrodnika.  Od 2018 r. projekt ma również na celu propagowanie wiedzy dotyczącej ogrodnictwa i ekologii. W ramach tych działań prowadzone są warsztaty i wykłady oraz organizowane kolejne edycje Nowohuckiego Targu Roślinnego. Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmą ArcelorMittal Poland, Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz radami pięciu tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa.

Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Os Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN

***

IX Święto Rodziny Krakowskiej w Klubie Kuźnia

21 maja 2021 r., godz. 16:00-19:00
Klub Kuźnia, os. Złotego Wieku 14

W programie:

16:00 | Zielony warsztat ogrodniczy
Rodzinne warsztaty ogrodnicze. Prowadzenie: Elżbieta Urbańska-Kłapa.
wstęp wolny | zapisy: k.kosowska@kuznia.edu.pl
Uwaga: jeśli działalność stacjonarna Klubu Kuźnia nie zostanie wznowiona warsztaty odbędą się w formie online.

17:00 | Bajkowe ogrody – warsztaty bajkoterapeutyczne dla dzieci.
Dzieci uczestniczące w spotkaniu dowiedzą się nieco o historii Nowej Huty i będą mogły zrelaksować się przy wyjątkowej formie literackiej jaką jest bajka terapeutyczna. Ponadto dzieci będą mogły twórczo odtwarzać bajkowe obrazy za pomocą instrumentów muzycznych. Zajęcia kierowane do dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Prowadzenie: dr Magdalena Harasimowicz-Moksa.
wstęp wolny (limit osób zależny od rozporządzeń rządowych)
Uwaga: warsztaty odbędą się wyłącznie po wznowieniu działalności stacjonarnej Klubu Kuźnia.

17:30 | Mistrzejowicki spacer przyrodniczy dla rodziców z dziećmi
Podczas spaceru uczestnicy poznają tajemnice drzew, roślin, grzybów i zwierząt. Mile widziani rodzice z wózkami. Prowadzenie: dr Maciej Kozak (botanik).
wstęp wolny | zapisy: k.kosowska@kuznia.edu.pl
Uwaga: jeśli działalność stacjonarna Klubu Kuźnia nie zostanie wznowiona spacer odbędzie się w formie online.

18:00 | Zielone historie – w krainie faktur, kształtów i kolorów
W trakcie warsztatów dzieci będą miały okazję poznać wybrane rośliny na podstawie liści oraz kwiatostanów. Następnie, przy pomocy techniki frotażu, spróbują przenieść elementy na kartkę i przyjrzeć się ich fakturze. Odbite kształty posłużą do stworzenia własnych, oryginalnych kompozycji. Prowadzenie: Barbara Tkacz.
wstęp wolny (limit osób zależny od rozporządzeń rządowych)

Organizatorzy: Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, Rada Dzielnicy XV Mistrzejowice.

Szczegółowe informacje:
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
Os. Złotego Wieku 14, 31-616 Kraków
tel. 12 648 08 86, klub@kuznia.edu.pl
www.kuznia.okn.edu.pl
www.facebook.com/KlubKuzniaOKN

***

IX Święto Rodziny Krakowskiej w Galerii Huta Sztuki

22 maja 2021 r., godz. 10:00-14:00 // Galeria Huta Sztuki, os. Górali 5
RODZINNA NOWA HUTA

Z okazji IX edycji Święta Rodziny Krakowskiej Galeria Huta Sztuki zaprasza rodziców z dziećmi na bezpłatne oprowadzanie po wystawie „Materia miasta”. Dla najmłodszych będzie czekać niespodzianka w postaci kolorowania fragmentu panoramy Nowej Huty.

Zapisy: hutasztuki@okn.edu.pl / 12 644 27 65 w. 25 lub 34.

Wydarzenie odbywa się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie: http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.

Uwaga: jeśli działalność stacjonarna Galerii Huta Sztuki nie zostanie wznowiona wydarzenie odbędzie się w formie online.

Szczegółowe informacje:
Galeria Huta Sztuki
Ośrodek Kultury im C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65 wew. 25, hutasztuki@okn.edu.pl
www.hutasztuki.okn.edu.pl
www.facebook.com/hutasztuki

***

IX Święto Rodziny Krakowskiej w ARTzonie

21 maja 2021 r., godz. 10:00-18:00, 22 maja 2021 r., godz. 10:00-14:00 // ARTzona, os. Górali 4
ŚLAD SENSORYCZNY – DOTKNIJ TEJ SZTUKI (wystawa dla dzieci)

Wystawa sztuki współczesnej, pełna interaktywnych i sensorycznych elementów. Podczas zwiedzania dzieci zostaną zaproszone do współtworzenia i doświadczania sztuki w bezpośrednim kontakcie. Inspiracją wystawy są ślady przewijające się przez okres dzieciństwa, pierwsze artystyczne ślady dzieci i zabawa plastyczna.

Artystki/ autorki wystawy: Agata Dębicka-Zabłocka, Małgorzata Grodzka (Maruna), Marta Kozłowska-Derlatka & Gaja Derlatka, Edyta Ołdak, Paulina Maciaszek & Alina Maciaszek.

Miejskie Hafciarki: Anna Drabik, Weronika Cisłowska-Rylska, Agnieszka Fac, Monika Fiołek, Karolina Galus, Dominika Jakubowska, Julia Lachiewicz, Paulina Mol, Karolina Starostka-Kokoszka, Anna Sumara.

Zwiedzanie wystawy możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu.
Zapisy: j.lachiewicz@okn.edu.pl.
Wstęp wolny.

Podczas zwiedzania wystawy dostępne będą bezpłatne egzemplarze katalogu powystawowego.

Wystawa zrealizowana w projekcie „DOTKNIJ SZTUKI – kultura dostępna dla dzieci”, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura dostępna 2020.

Szczegółowe informacje:
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. 12 644 38 98, artzona@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN

Aktualności

Komentarze są wyłączone.