fbpx
Uśmiechniętych pięć osób, pozujących na tle ścianki reklamowej z logotypem Ośrodka. Od lewej: dwie prowadzące szkolenia, dyrektor ośrodka, wicedyrektorka ośrodka oraz organizatorka projektu nt. dostępności.

Nasze przedostatnie spotkanie w ramach przedsięwzięcia „Norwid – dostępny!” poświęciliśmy/łyśmy obszarowi potrzeb związanym z rozumieniem. Szkolenie poprowadziły Klaudia Wos oraz Celina Kamecka-Antczak – innowatorki społeczne, edukatorki szkolnictwa specjalnego i wyższego, współautorki wyzwaniazycia.pl.

Podczas szkolenia zdobyliśmy/łyśmy praktyczne informacje o tym, jak odpowiadać na potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz jak tworzyć dostępną dla nich ofertę. Dowiedzieliśmy się/ałyśmy się, czym jest ableizm – rodzaj dyskryminacji; niechęć wobec osób z niepełnosprawnością – a także, jakie istnieją formy wsparcia: od kwestii mentalnych związanych z uprzedzeniami, strachem, niechęcią po rozwiązania systemowe, takie jak ustawa o dostępności.

W kontakcie z osobą z niepełnosprawnością intelektualną:

  • Nie infantylizuj rozmówcy/rozmówczyni;
  • Zapytaj zanim zdecydujesz się pomóc;
  • Podczas rozmowy daj czas na zastanowienie się;
  • Możesz sugerować rozwiązania, ale podjęcie decyzji pozostaw po stronie rozmówcy/rozmówczyni;
  • Szanuj przestrzeń osobistą;
  • Mów do osoby, nie do jej opiekuna;
  • Unikaj zwrotów: „cierpi na”, „chory na”, „pomimo swojej niepełnosprawności”;
  • Spróbuj zobrazować wypowiedź ilustracją lub odręcznym rysunkiem, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Roczne przedsięwzięcie „Norwid – dostępny!” zakłada między innymi audyt architektoniczny, zaprojektowanie i wdrożenie nowej strony internetowej zaprojektowanej w duchu dostępności, likwidację drobnych barier architektonicznych. Planujemy także zakup systemu do audiodeskrypcji i audionapisów do Kina Studyjnego Sfinks oraz doposażenie Galerii Huta Sztuki w tablety ze słuchawkami i przewodniki w PJM. Z kolei w naszych bibliotekach będzie można skorzystać z elektronicznych lup powiększających, audiobooków i czytników do e-booków.

Realizowane przedsięwzięcie jest częścią projektu „Kultura bez barier”.
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Logotyp Fundusze Europejskie Wiedza rozwój Edukacja. Flaga Rzeczpospolita Polska. Logotyp Unia Europejska Europejski Fundusz Społeczny.

„Norwid – dostępny!”AktualnościProjektyStrona główna

Komentarze są wyłączone.