Rozpoczęliśmy cykl szkoleń w ramach projektu „Norwid – dostępny!”, którego celem jest poprawa dostępności oferty Ośrodka dla osób ze szczególnymi potrzebami (zwłaszcza w zakresie ruchu i widzenia) w naszych lokalizacjach (os. Górali 4, os. Górali 5 i os. Złotego Wieku 14) oraz w różnych obszarach naszej działalności.
Jako pracowniczki i pracownicy instytucji kultury dążącej do zapewniania dostępności we wszystkich jej aspektach, będziemy szkolić się w pięciu obszarach specjalnych potrzeb, tj.: widzenia, słyszenia, poruszania się, rozumienia i czucia. Podczas pierwszego szkolenia, które odbyło się 24 października 2022 r. – pod opieką Rafała Pawłowskiego, Patrycji Potaczek oraz Michała Stępnia z Fundacji Brak Barier – skupiliśmy się na szczególnych potrzebach związanych z poruszaniem się. Dowiedzieliśmy się m.in.: kim są osoby ze szczególnymi potrzebami (w tym osoby z niepełnosprawnościami), jak polskie prawo definiuje niepełnosprawność, jak organizować wydarzenia dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz jak ważne jest używanie bardziej inkluzywnego języka. Zwiększyliśmy nie tylko swoją wiedzę merytoryczną, ale i praktyczną – nauczyliśmy się metod asekuracji osoby poruszającej się na wózku przy pokonywaniu przeszkód architektonicznych (np. podłóg, schodów), techniki podnoszenia z ziemi, czy przenoszenia osoby z niepełnosprawnością z wózka na miejsce siedzące. W trakcie warsztatów naszej pracy przyglądała się Aneta Bilnicka – koordynatorka ds. dostępności, która wspiera nas w procesie realizacji przedsięwzięcia.
Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością ruchową:
- Rozmawiaj bezpośrednio z osobą, nie z jej osobą towarzyszącą;
- Zapytaj czy i jak możesz pomóc, zanim przystąpisz do pomocy/działania;
- Nie dotykaj/nie chwytaj sprzętu danej osoby, jeśli nie ma takiej potrzeby;
- Podczas rozmowy z osobą poruszającą się na wózku zachowaj odległość dwóch kroków lub usiądź obok na krześle – tak, aby osoba nie była zmuszona do podnoszenia głowy.
Roczne przedsięwzięcie „Norwid – dostępny!” zakłada m.in. audyt architektoniczny, zaprojektowanie i wdrożenie nowej strony internetowej zaprojektowanej w duchu dostępności, likwidację drobnych barier architektonicznych. Planujemy także zakup systemu do audiodeskrypcji i audionapisów do Kina Studyjnego Sfinks oraz doposażenie Galerii Huta Sztuki w tablety ze słuchawkami i przewodniki w PJM. Z kolei w naszych bibliotekach będzie można skorzystać z elektronicznych lup powiększających, audiobooków i czytników do e-booków.
Czeka nas pracowity, ale rozwijający czas!
Realizowane przedsięwzięcie jest częścią projektu „Kultura bez barier”.
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
fot. z Archiwum Ośrodka Kultury Norwida