Ośrodek Kultury Norwida przyłącza się do zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla Lwowa. Akcja jest organizowana przez Miasto Kraków. Produkty można przynosić do budynku Ośrodka na os. Górali 5, ARTzony na os. Górali 4 oraz Klubu Kuźnia na os. Złotego Wieku 14 – zostaną one przewiezione do magazynu miejskiego. Lista zbieranych rzeczy oraz godziny ich przyjmowania podane są poniżej.
Uwaga! Zbieramy rzeczy nowe, nienapoczęte, w dobrym stanie:
- koce termiczne,
- śpiwory (nowe lub świeżo wyprane – w dobrym stanie),
- maty do spania (z pokryciem foliowym),
- peleryny przeciwdeszczowe,
- żele i mydła do mycia ciała,
- szampony do włosów,
- pasty i szczoteczki do zębów,
- szczotki do włosów,
- podpaski,
- pieluchy dziecięce i dla dorosłych,
- ręczniki papierowe,
- ręczniki z mikrofibry,
- środki antyseptyczne/do dezynfekcji,
- maseczki jednorazowe,
- batony energetyczne,
- suszone owoce i orzechy,
- żywność puszkowana,
- makarony i ryż,
- płatki błyskawiczne,
- zapałki,
- baterie,
- powerbanki,
- zapalniczki,
- świece,
- artykuły opatrunkowe (plastry, bandaże).
Godziny zbiórki:
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5:
sobota – niedziela: godz. 16:30 – 20:30;
poniedziałek: godz. 8:30 – 15:30;
wtorek – piątek: godz. 8:30 – 20:30.
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4:
poniedziałek – piątek 8:30 – 21:30.
Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K Norwida, os. Złotego Wieku 14:
poniedziałek – piątek: godz. 8:30 – 18:30
Zbiórki na terenie Nowej Huty organizowane są również m.in. w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii i Nowohuckim Centrum Kultury.
Informacje o zbiórce miejskiej
Kraków przygotowuje pomoc dla Lwowa, o którą poprosił mer tego miasta. Organizowana jest zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy i magazyn, gdzie krakowianie będą mogli przywieźć dary. Magazyn znajdujący się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana przyjmuje dary codziennie od godz. 12:00 do godz. 20:00. Wejście od strony parkingu przy ul. Reymonta. Więcej informacji o zbiórce można uzyskać:
- krakow.pl
- Urzędu Miasta Krakowa: 12 616 18 79 (w godzinach od 12:00 do 20:00);
- adres e-mail: pomocdlalwowa@um.krakow.pl.
Zgłaszanie lokali dla uchodźców/czyń
Zadania związane z przyjmowaniem i zakwaterowaniem uchodźców/czyń na terenie województwa małopolskiego, w tym Miasta Krakowa, leżą w gestii Wojewody Małopolskiego. Oferty od mieszkańców/ek Krakowa gotowych udostępnić lokale dla uchodźców/czyń z Ukrainy można przekazywać bezpośrednio do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 12 392 11 15, 12 392 13 00, e-mail: czk@malopolska.uw.gov.pl. Ponadto oferty od mieszkańców Krakowa gotowych udostępnić lokale dla uchodźców z Ukrainy mogą być przekazywane do Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa na adres e-mail: czk@um.krakow.pl lub telefonicznie: 12 616 59 99, 12 616 99 91.
Pomoc psychologiczna dla obywateli/lek Ukrainy
Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie zapewnia pomoc psychologiczną dla obywateli/lek Ukrainy przebywających na terenie Krakowa. Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio w siedzibie Ośrodka przy ul. Radziwiłłowskiej 8b lub dzwoniąc pod całodobowy nr telefonu 12 421 92 82. Możliwy jest również kontakt przez komunikatory internetowe po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Ośrodek jest czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu.