Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn została opracowana w 2006 roku i podpisało ją ponad 1800 miast, w 36 krajach. Miasta, które przyjęły kartę, uznają, że równość kobiet i mężczyzn stanowi fundamentalne prawo i gwarantują wdrażanie rozwiązań, które będą miały na celu eliminację wszelkich nierówności i dyskryminacji. Sygnatariusze karty zobowiązują się do włączania kwestii płci do wszystkich działań samorządów lokalnych i regionalnych.
By podkreślić, jak ważne jest budowanie miasta otwartego, inkluzywnego i wrażliwego na potrzeby jego mieszkanek zapraszamy na cykl spotkań, który poruszy kluczowe kwestie w kontekście budowania polityki równościowej.
Cykl rozpocznie się w Światowy Dzień Tolerancji, 16 listopada, spotkaniem pt. „Miasto dla kobiet, przez kobiety tworzone. O feministycznej urbanistyce i kobiecym doświadczeniu miast”, godz. 18:00 w Muzeum Fotografii.
To, jak poruszamy się po mieście i jak korzystamy z jego infrastruktury, jak pokazuje wiele badań, determinuje często nasza płeć. Podczas spotkania zostanie poruszony temat gender mainstreaming w projektowaniu i jak tworzyć miasto, które uwzględnia potrzeby wszystkich.
W spotkaniu wezmą udział:
- Barbara Nawrocka – architektka, współzałożycielka architektonicznego studia Miastopracownia,
- Dominika Wilczyńska – architektka, współzałożycielka architektonicznego studia Miastopracownia,
- dr hab. Marta Smagacz-Poziemska, prof. UJ – wykładowczyni UJ, ekspertka z zakresu antropologii miasta i przestrzeni.
Prowadzenie: Aleksandra Suława.
17 listopada rozmawiać będziemy o Herstorii Krakowa, czyli o tym, jak kobiety zmieniały naszą lokalną historię i dlaczego warto, o tym mówić, godz. 18:00 w Domu Utopii.
Nasze miasta tworzyły i projektowały kobiety, swoją twórczością i zaangażowaniem wpływały na losy polityczne, kulturalne, społeczne, naukowe Krakowa. O sile krakowianek i potrzebie budowania opowieści o lokalnych bohaterkach będzie można porozmawiać podczas spotkania.
W spotkaniu wezmą udział:
- dr hab. Monika Świerkosz – literaturoznawczyni, aktywna badaczka historii kobiet,
- Alicja Zioło – przewodniczka po Krakowie, autorka bloga „Chodźże na wycieczkę”,
- dr Barbara Klich-Kluczewska – historyczka, wykładowczyni UJ, badacz historii kobiet,
- Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, pisarka, autorka m.in. książki pt. „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”.
Prowadzenie: Olga Brzezińska.
Ostatni dzień cyklu (18 listopada) poświęcimy dyskusji na temat bezpieczeństwa w mieście podczas spotkania pt. „No more mee too / przestrzeń miejska wolna od przemocy i dyskryminacji”, 18:00 w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Komfort życia w dużym mieście w dużym stopniu zależy od poczucia bezpieczeństwa. W sposób szczególny poczucie zagrożenia dotyka w miastach kobiety. Mimo, że dominująca część aktów przemocy ma miejsce w domu, to właśnie w przestrzeni publicznej kobiety obawiają się najbardziej. Pytanie o to, jak kształtować miasto, tak by stawało się dla mieszkanek bezpieczne, zarówno w przestrzenni prywatnej jak i publicznej, rozpocznie dyskusję.
W spotkaniu wezmą udział:
- Anna Bednarczyk – socjolożka, badaczka zagadnień związanych z bezpieczeństwem,
- Agata Teutsch – współzałożycielka Fundacji Autonomia, ekspertka w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania przemocy,
- dr hab. Beata Kowalska – socjolożka, wykładowczyni UJ, Rzeczniczka Praw i Wartości Akademickich UJ,
Wszystkie przestrzenie, w których odbywają się spotkania, dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Spotkania będą tłumaczone na język migowy. Transmisja wydarzeń będzie dostępna na profilu Krakowskiego Generatora Społecznego.
Link do wydarzenia na Facebooku: KLIKNIJ TUTAJ.