fbpx

Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie

Na grafice znajduje się czarno-białe zdjęcie kobiety ubranej w ludowy strój. Obok niej kwiaty w doniczkach umieszczone na niewielkim stoliku. W lewym dolnym rogu logotyp projektu Raptularz. Całość na beżowym tle.

Raptularz to barwna, historyczna księga z zapiskami bieżących spraw, ale też wydarzeń ważnych i doniosłych chwil, wokół których toczyło się życie rodu, a także całej wspólnoty. W ramach projektu chcemy cofnąć się w czasie, by przypomnieć przemiany życia codziennego, kulturalnego i gospodarczego terenów Nowej Huty oraz pokazać jak daleko sięga ich historia. Dlatego wybraliśmy 10 ważnych dat obrazujących te przemiany, reprezentatywnych dla różnych epok i miejsc na terenie obecnej Nowej Huty (np. 1222 r. – powstanie Opactwa oo. Cystersów w Mogile, 1420 r. – budowa gotyckiego kościoła w Ruszczy, 1603 r. – powstanie dworu renesansowego w Branicach, 1949 r. – decyzja o budowie kombinatu i Nowej Huty, stanowiąca przerwanie ciągłości historycznej oraz potężną zmianę w krajobrazie). Projekt koncentruje się wokół 10 mało znanych, ale ważnych dat z lokalnej historii od średniowiecza do 1949 r., kiedy to zaczęto budować Nową Hutę wraz z kombinatem metalurgicznym. Polega na stworzeniu interaktywnej, multimedialnej wystawy plenerowej z katalogiem i QR kodami kierującymi do dokumentacyjnych rejestracji audio-video, obudowanej programem z zakresu edukacji historycznej i patriotycznej. Ekspozycja będzie prezentowana w krużgankach zewnętrznych Opactwa Cystersów w Mogile i posłuży do stworzenia narzędzi animacyjno-edukacyjnych stymulujących społeczność lokalną do aktywności w zakresie historii i kultury, takich jak: wycieczki historyczne, dokumentacyjne rejestracje audio-video, katalog wystawy, mobilne lekcje historyczne dla przedszkoli i klas 0-III.

Całość wystawy „Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie” dostępna w Opactwie o. Cystersów w Mogile do 31 października 2021 r.

LINK DO POBRANIA KATALOGU

Partner:
Opactwo oo. Cystersów w Mogile.

Patroni medialni:
TVP3 Kraków, Radio Kraków, Dwutygodnik Kraków.pl, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Głos. Tygodnik Nowohucki, Kalendarz Imprez Nowohuckich, Kulturatka, Głos Seniora, Rodzinny Kraków.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Harmonogram nadchodzących wydarzeń:

FINISAŻ WYSTAWY I PREMIERA KATALOGU
22 października 2021 r., godz. 19:00-21:00 | Opactwo Cystersów w Mogile, ul. Klasztorna 11

Podsumowanie projektu i uroczyste zamkniecie wystawy „Raptularz, czyli spraw przednowohuckcih opisanie”, połączone z premierą katalogu wystawy oraz gadżetów promocyjnych projektu (maseczki i torby).

Zamknięcie wystawy zostanie uświetnione humorystyczną projekcją filmu making off z rejestracji z projektu „Raptularz, czyli spraw przednowohckich opisanie” oraz zapowiedzią na dalsze działania (jubileusz 800-lecia opactwa, działalnością muzeum), wręczeniem wszystkim obecnym bezpłatnego katalogu wystawy oraz gadżetów promocyjnych tego projektu (maseczki i torby).

Na warsztaty obowiązują zapisy – LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO
Termin zapisów: do 21.10.2021 r.
Limit miejsc: 50 os.
Wstęp wolny.

ZWIEDZANIE BAZYLIKI I OPACTWA CYSTERSÓW W MOGILE
23 października, godz. 10:00 | Miejsce zbiórki zostanie podane przy zapisach

Zwiedzanie Opactwa Cystersów w Mogile, jednego z najstarszych opactw polskich. Zobaczymy m.in.  gotycką część opactwa z renesansowymi freskami Stanisława Samostrzelnika, kapitularz oraz refektarz, wirydarz z zegarem słonecznym. Posłuchamy opowieści o historii opactwa, duchowości cysterskiej, najważniejszych zbiorach sztuki sakralnej. Potem przejdziemy do Bazyliki Krzyża świętego, gdzie zobaczymy Retabulum ze Ścinawy oraz cudowny Krzyż Mogilski. Prowadzenie: o. Maciej Majdak OCist. Wydarzenie jest częścią finisażu wystawy „Raptularz, czyli spraw przednowohuckcih opisanie”. 

Zapisy zakończone.
Wstęp wolny.

AktualnościAktualności

Komentarze są wyłączone.