Projekty ARTzony
Zanim dotknę sztuki, czyli kultura dostępna dla dzieci
„Zanim dotknę sztuki – kultura dostępna dla dzieci” to projekt wspierający dzieci wysoko wrażliwe w dostępie do oferty przyjaznej dla ich zmysłów i wspierającej ich rozwój. W projekcie zaplanowaliśmy działania, które pomogą najmłodszym oraz ich rodzicom i innym osobom z najbliższego otoczenia przygotować się na kontakt z kulturą.
WYJĄTKOWE HISTORIE POWSZECHNE. DOM KULTURY | 2022
Drugi rok projektu wykorzystującego innowacyjne działania artystyczne o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i silnym nacechowaniu arteterapeutycznym. Jego celem jest rozbudzenie kreatywności, czynnika warunkującego rozwój społeczności lokalnych, rozwijanie zdolności artystycznych, zaktywizowanie uczestników do działań twórczych, a przede wszystkim procesowe odbudowanie publiczności po czasie kryzysu wywołanego pandemią Covid-19.
Norwid Festiwal 2021
Krakowska odsłona obchodów Roku C. K. Norwida z okazji 200-lecia jego urodzin pod hasłem „Dopokąd idę!...”. Projekt popularyzuje postać i twórczość Norwida – jednego z najważniejszych autorów w literaturze polskiej.
Mała LETNIA AKADEMIA FOLKLORU 2021
Projekt adresowany do najmłodszych mieszkańców Krakowa. W trakcie wydarzenia, typowo miejska dzielnica - Nowa Huta - stanie się przestrzenią folkloru, muzyki, tradycji i rękodzieła ludowego. Uczestnicy poznają charakterystyczne dla kultury ludowej znaczenia, elementy i zastosowania kultywowane dawniej i obecnie w regionie.
KULTURA. PRZESTRZENIE INSPIRACJI 2021
Odbiorcą projektu są kadry kultury: edukatorzy/animatorzy kultury, menedżerzy, twórcy oraz studenci edukacji kulturalnej. Celem jest wdrożenie kompleksowego programu szkoleniowego, który będzie wspierał rozwój zawodowy i profesjonalizację kadr kultury, podnosił kompetencje kulturowe, zarządcze, artystyczne, estetyczne, twórcze oraz z obszaru promocji działań pracowników sektora kultury i sektorów kreatywnych.
Fotoświaty 2021
Projekt skierowany do społeczności lokalnej Nowej Huty, angażujący „zwykłych ludzi”. Jego celem jest wzmocnienie lokalnej tożsamości, wsparcie działań edukacyjno-animacyjnych i twórczych oraz integracja lokalnego środowiska. W jego ramach zaplanowano cykl 6 warsztatów dotyczących roli pamięci, dziedzictwa i tożsamości w budowaniu wspólnoty pn. „FOTOŚWIATY – Szkoła Dobrych Opowieści”, edukacyjno-animacyjne działania w terenie prowadzone przez zespół Nowohuckich Archiwistek Społecznych, a także wystawę finałową wraz z publikacją podsumowującą.
WYJĄTKOWE HISTORIE POWSZECHNE. DOM KULTURY | 2021
Projekt wykorzystujący innowacyjne działania artystyczne o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i silnym nacechowaniu arteterapeutycznym. Jego celem jest rozbudzenie kreatywności, czynnika warunkującego rozwój społeczności lokalnych, rozwijanie zdolności artystycznych, zaktywizowanie uczestników do działań twórczych, a przede wszystkim procesowe odbudowanie publiczności po czasie kryzysu wywołanego pandemią Covid-19.
Kultura. Przestrzenie inspiracji 2020
"Kultura. Przestrzenie inspiracji" to gigantyczna dawka wiedzy dla animatorów, menadżerów, instruktorów, twórców oraz studentów kształcących się w obszarze animacji i edukacji kulturalnej z regionu Małopolski. To spotkania z autorytetami w zakresie zarządzania w kulturze, ekspertami marketingu, praktykami w obszarze animacji kultury, a także znawcami przestrzeni publicznej. To cztery dni wykładów i zajęć, paneli dyskusyjnych i warsztatów.
Letnia Akademia Folkloru 2020
Trzecia edycja wydarzenia promującego tradycje i kulturę ludową regionu. Tym razem poszerzamy krąg naszych zainteresowań i prezentujemy szereg aktywności twórczych inspirowanych sztuką ludową województwa Małopolskiego.
Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci
Projekt „Dotknij Sztuki – kultura dostępna dla dzieci” to szereg działań artystycznych inicjujących zmiany w myśleniu o małych dzieciach jako odbiorcach sztuki. Projekt odpowiada na potrzeby najmłodszych i ich rodzin, stwarza warunki do uczestnictwa dzieci w kulturze nie pomijając przy tym dzieci wysoko wrażliwych, z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego.
Kreacje. W sieci kultury
Zadanie, którego celem jest zainicjowanie działań, które przyczynią się do większego zaangażowania OKN w życie społeczności lokalnej Nowej Huty, poprzez wsparcie inicjatyw lokalnych oraz ich pomysłodawców.
Buntowniki
BUNTOWNIKI to artystyczny projekt muzyczno-filmowy. Opowieść o historii i ludziach z Nowej Huty przedstawiona wybranymi fragmentami twórczości Cypriana Kamila Norwida. Rozpoczyna się hołdem dla ziemi i mieszkańców terenów, na których powstała dzielnica, by dalej przeprowadzić odbiorcę przez najważniejsze momenty historii Nowej Huty i Nowohucian.
70 wersów Nowej Huty
70 WERSÓW NOWEJ HUTY to projekt muzyczno – filmowy zrealizowany w oparciu o muzykę i kulturę hip hop. W jego ramach powstał utwór muzyczny wraz z wideoklipem, opisujący historię i własne doświadczenia artystów hip hopowych, rodowitych nowohucian.
Nowa Huta 70. Przestrzeń uwolniona
Działania artystyczne, będące wartością samą w sobie, stały się polem do wprowadzania zmian w myśleniu o Nowej Hucie i o jej przestrzeniach kultury. Projekt był ważnym wydarzeniem artystyczno-społecznym zrealizowanym w szczególnym dla dzielnicy roku, w którym społeczność lokalna świętowała jej 70. rocznicę powstania.
Aplikacja Kultura
Projekt realizowany w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edukacja, priorytet Edukacja medialna i informacyjna. Składają się na niego warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów dotyczące nowych mediów oraz filmu i animacji.
Kreatywna Nowa Huta 2015
Kontynuacja działań prowadzonych przez ARTzonę w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014.
Kreatywna Nowa Huta 2014
Projekt realizowany przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida od maja do listopada 2014 r. Dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury - Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2014.
ARTzona – nowohucka przestrzeń kreatywna – modernizacja i remont
Modernizacja i remont wnętrza budynku ARTzony Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w 2013 r. dofinansowane zostały w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rozwój infrastruktury kultury, priorytet Infrastruktura domów kultury przy udziale środków własnych.
ReNewTown. New Post-Socialist City: Competitive and Attractive
Głównym celem projektu było zapewnienie zrównoważonego rozwoju miast w krajach byłego bloku wschodniego poprzez zmniejszanie dysproporcji i poprawę jakości życia ich mieszkańców. Projekt ReNewTown dążył do zmniejszenia różnic pomiędzy obszarami, które powstały bądź intensywnie rozwijały się w latach realnego socjalizmu, a pozostałymi dzielnicami danego miasta.
Projekty Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Szlak nowohuckich neonów
Projekt przypominający neonowe dziedzictwo Nowej Huty. Jego realizację rozpocznie kwerenda, w efekcie której powstanie lista podstawowych informacji nt. nowohuckich neonów wraz z ich lokalizacjami. Na tej podstawie wytyczony i opracowany zostanie szlak z bardziej szczegółowymi opisami neonów: historycznych istniejących, historycznych nieistniejących, historycznych zrekonstruowanych i współczesnych.
Norwid Festiwal 2021
Krakowska odsłona obchodów Roku C. K. Norwida z okazji 200-lecia jego urodzin pod hasłem „Dopokąd idę!...”. Projekt popularyzuje postać i twórczość Norwida – jednego z najważniejszych autorów w literaturze polskiej.
Teraz w zielone gramy!
Projekt zakładał prowadzenie działań z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego Nowej Huty. Celem było pobudzenie i ukierunkowanie rekreacyjnej aktywności mieszkańców, zarówno dzielnicy jak i całego Krakowa, do aktywnego poznawania cennych przyrodniczo terenów.
Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie
Raptularz to barwna, historyczna księga z zapiskami bieżących spraw, ale też wydarzeń ważnych i doniosłych chwil, wokół których toczyło się życie rodu, a także całej wspólnoty. W ramach projektu chcemy cofnąć się w czasie, by przypomnieć przemiany życia codziennego, kulturalnego i gospodarczego terenów Nowej Huty oraz pokazać jak daleko sięga ich historia.
LOTNE
Projekt zakładający przeprowadzenie otwartych warsztatów tworzenia latawców dla dzieci i ich rodziców/opiekunów. Zadanie realizowane w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.
Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury 2020
Interdyscyplinarne warsztaty dla studentów architektury (i kierunków pokrewnych) oraz architektów z całej Polski. Tegoroczna, krakowska edycja poruszała zagadnienie lokalnej tożsamości i relacyjności.
Nowa Huta od NATURY strony
Projekt z zakresu edukacji ekologicznej w obszarze dziedzictwa przyrodniczego najbardziej zielonej części Krakowa. Zakłada organizację weekendowych rodzinnych spacerów poznawczo-badawczych organizowanych dla mieszkańców Nowej Huty i Krakowa.
Nowa Huta 2.2
„Nowa Huta 2.2.” to projekt z zakresu edukacji regionalnej realizowany w 2020 r. Adresowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych z terenu Dzielnicy XVI Bieńczyce. Tematyka projektu dotyczy dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Bieńczyc, a jego koncepcja oparta jest o ideę gamifikacji, czyli angażowania uczestników w zdobywanie wiedzy poprzez wykorzystanie mechaniki gier.
Literacki przewodnik po Nowej Hucie
„Literacki przewodnik po Nowej Hucie” to projekt zrealizowany w 2019 r. W jego trakcie wydano książkę dr Anny Grochowskiej oraz zrealizowano wydarzenia ją zapowiadające. Na kartach publikacji Autorka zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Nowej Hucie. Przemierzamy wraz z nią tę część Krakowa w czasie i przestrzeni, tropami ogromnej liczby publikacji.
Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie
„Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie” to projekt zrealizowany w 2019 r. Był to cykl spacerów i prelekcji, podczas których opowiadaliśmy o dziedzinach kultury i sztuki w kontekście Nowej Huty z perspektywy ich środowisk i tekstów kultury. Na warsztat braliśmy: teatr; literaturę; film; fotografię; muzykę; sztuki plastyczne: malarstwo, rzeźbę, rysunek, grafikę; architekturę. Podsumowaniem wydarzeń działań jest recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt zrealizowano w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.
Nowa Huta – architektoniczny portret miasta
„Nowa Huta – architektoniczny portret miasta” to projekt zrealizowany w 2018 r. Składał się na niego cykl działań animacyjno-edukacyjnych w postaci spacerów i zwiedzania, portretujących architektoniczne dziedzictwo kulturowe Nowej Huty z drugiej połowy XX w. W ramach przedsięwzięcia wydana została recenzowana publikacja. Powstały też wizualizacje najważniejszych nowohuckich obiektów, wykorzystane m.in. w projekcie serii gadżetów promujących lokalne dziedzictwo kulturowe. Projekt został zrealizowany we współpracy z Fundacją Instytut Architektury.
Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie
„Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie” to projekt zrealizowany w 2017 r. Złożyły się na niego działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Przedsięwzięcie zakończyło wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej.
Korowód Nowohucki
„Korowód Nowohucki” to działania, podczas których przypominane są postaci istotne dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii i – będąc ważnymi dla miejscowej społeczności – ilustrują dzieje lokalnej kultury.
Ogrody Nowej Huty
Projekt „Ogrody Nowej Huty” realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym, powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porządkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian.
Elektrosmog a człowiek – zagrożenia a mity
„Elektrosmog a człowiek - zagrożenia a mity” to całoroczny program edukacyjny skierowany do pedagogów i młodzieży krakowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w roku szkolnym 2019/2020. Jego tematem jest elektrosmog, czyli zanieczyszczenie środowiska przez sztuczne pole elektromagnetyczne.
Miasto-Ogród
Projekt „Miasto-Ogród” realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej od 1995 r. pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa oraz przy współpracy z Wydziałem Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa. Ma na celu podnoszenie poziomu kultury ogrodniczej mieszkańców Krakowa, wyszukiwanie i promowanie pozytywnych przykładów społecznych inicjatyw na rzecz zieleni miejskiej, inspirowanie, nagradzanie, a także wspieranie działań miejskich ogrodników Krakowa. Realizowany jest w formie corocznych, ogólnokrakowskich konkursów pn. „Ogrody sąsiedzkie” i „Pnącza dla Krakowa”.
Projekty Klubu Kuźnia
Zielone Mistrzejowice
Weekendowy program kulturalny realizowany przez trzy letnie tygodnie, od 18 czerwca do 3 lipca 2021 r. na terenach zielonych Mistrzejowic i w Klubie Kuźnia OKN. To czas spotkań, relaksu, dobrej zabawy i wymiany artystycznej. W programie strefa wypoczynku i relaksu, artystyczne plenery, warsztaty teatralne, rękodzielnicze, Food Trucki, joga na łące, wycieczki rowerowe i zabawy podwórkowe.
Kino pod chmurką
Projekt polegający na organizacji darmowych pokazów filmowych dla mieszkańców Dzielnicy XV Mistrzejowice. Realizowany jest od 2018 roku i doczekał się już trzech edycji. Obecnie (od czerwca do września 2021 r.) realizowana jest czwarta odsłona projektu. Oprócz oglądania filmów mieszkańcy Mistrzejowic mogą także brać udział w imprezach towarzyszących: kreatywnych warsztatach, festiwalu Food Trucków i wielu innych wydarzeniach.
ZNAKI KULTURY – nowohuckie opowieści
Filmowe spacery po nieoczywistej Nowej Hucie. Artystyczny ferment twórczy, nowatorskie rozwiązania architektoniczne i dorobek kulturowy Nowej Huty od czasów PRL-u pokazujemy poprzez filmowe opowieści. W realizacji filmów wzięli udział historycy, historycy sztuki, architekci. Wyreżyserował je Krzysztof Ridan.
Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich
Szlak plenerowych rzeźb i instalacji nowohuckich to szlak kulturowy na terenie Nowej Huty, rozumianej jako pięć tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, XVIII Nowa Huta. Powstał w ramach projektu o tej samej nazwie, zrealizowanego w 2018 r. przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie i Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Krakowa.
Mistrzejowicki Szlak Kulturowy
Ideą projektu było stworzenie szlaku kulturowego w oparciu o potencjał Mistrzejowic XV dzielnicy Krakowa, jej historii i dziedzictwa kulturowego. Szlak został wyznaczony, a informacje o nim i obiektach, które zostały wpisane w szlak, są dostępne w wersji internetowej.
Tajemnice Mistrzejowic
Tajemnice Mistrzejowic to projekt edukacyjno-artystyczny, aktywizujący społeczność dzielnicy Mistrzejowice w Nowej Hucie. Projekt składa się z różnorodnych elementów edukacji historycznej, kulturowej i obywatelskiej.
Smaki Kultury
Smaki Kultury to międzypokoleniowy projekt, łączący starszych i młodszych pasjonatów kultury i sztuki kulinarnej. Organizowane spotkania były miejscem dialogu, inspirującej rozmowy, wspólnego gotowania, wymiany myśli, wiedzy i przepisów kulinarnych.
Kraków literacki. Przewodnik kulturalny
Projekt składający się ze spotkań z redaktorami/przedstawicielami pięciu wybranych krakowskich wydawnictw pokazujący potencjał literacki Krakowa związany ze środowiskiem intelektualnym Miasta.
Projekty Biblioteki Klubu Kuźnia
Mistrzejowickie spotkania z poezją dla dzieci
Cykl spotkań dla uczniów szkół podstawowych z krakowskiej dzielnicy Mistrzejowice, podczas których staraliśmy się pokazać uczestnikom poezję jako wartościową, nowoczesną i ciekawą formę literacką oraz zachęcić ich do samodzielnego jej czytania.
Kraków literacki. Przewodnik młodego czytelnika
Cykl trzech wykładów/spotkań dla uczniów starszych klas szkół podstawowych, prezentujący Kraków jako miasto sprzyjające kulturze literackiej i czytelniczej.
Kraków literacki. Szkice do portretu miasta
Cykl złożony z wykładów i warsztatów literackich, był próbą pokazania współczesnego Krakowa w całej jego symbolicznej niejednoznaczności oraz w literackim kontekście porównawczym do wizerunków innych miast, nie tylko polskich.
Kraków literacki. Przewodnik kulturalny
Projekt składający się ze spotkań z redaktorami/przedstawicielami pięciu wybranych krakowskich wydawnictw, ukazujący potencjał literacki Krakowa oraz jego związki ze środowiskiem intelektualnym Miasta.